Ten sondaż to game changer? Władza w Polsce może się zmienić. Poseł wskazuje moment przełomowy

Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica mogą być w stanie o wyborach stworzyć wspólny rząd - pokazuje nowy sondaż Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. - Mam wewnętrzne przekonanie, że jesteśmy w stanie wygrać - tak komentował go w TOK FM Dariusz Joński z KO.
Zobacz wideo

34 proc. wyborców zagłosowałaby na Prawo i Sprawiedliwość - wynika z sondażu partyjnego dla "Faktów" TVN i TVN24. Drugie miejsce w badaniach Kantaru zajęła Koalicja Obywatelska (w której skład wchodzą Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) z 30 proc. głosów.

Oznacza to, że różnica między PiS-em a KO zmniejszyła się i wynosi obecnie 4 punkty procentowe. We wrześniowym sondażu, zrealizowanym przez Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, była to różnica 6 punktów procentowych (poparcie dla PiS wynosiło wówczas 37 proc. a dla KO - 31 proc.). W porównaniu z najnowszym sondażem, notowania PiS-u spadły więc o 3 pp. a KO - o 1 pp.

Na trzecim miejscu w październiku plasuje się Nowa Lewica z 10 proc. głosów. To o 4 pp. więcej niż we wrześniu. Nowa Lewica jest zarazem komitetem wyborczym, który zanotował największy wzrost.

Kolejne, czwarte miejsce należy do Trzeciej Drogi (Polska 2050 Szymona Hołowni i Polskie Stronnictwo Ludowe) z wynikiem 9 procent. W stosunku do poprzedniego miesiąca ich notowania wzrosły o 1 pp.

8 proc. respondentów wskazało, że oddałoby swój głos na Konfederację Wolność i Niepodległość. We wrześniu było to 9 proc. 

Listę zamykają Bezpartyjni Samorządowcy (2 proc.) i pozostałe komitety wyborcze. 5 proc. respondentów nie potrafiło odpowiedzieć na pytanie, na kogo zagłosuje. 

Nowy sondaż. Opozycja z większością. Joński: Jesteśmy w stanie wygrać

Gdyby październikowy sondaż Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 przełożył się na wyniki wyborów parlamentarnych, które odbędą się 15 października, oznaczałoby to, że PiS miałoby 188 mandatów do Sejmu, KO - 157, Nowa Lewica - 46, Trzecia Droga - 41, Konfederacja - 27, a mniejszość niemiecka - jeden mandat. Po zsumowaniu wyników opozycji KO, Nowa Lewica i Trzecia Droga dysponowałyby 244 mandatami, a więc miałyby bezwzględną większość w Sejmie, (która wynosi 231 mandatów).

Wynik omawianego sondażu na antenie TOK FM skomentował Dariusz Joński z KO. Jak ocenił w "Wywiadzie politycznym", "nieprawdopodobna mobilizacja", którą widać w sondażu Kantaru, to zasługa niedzielnego Marszu Miliona Serc. - Jesteśmy coraz bliżej PiS-u, jesteśmy o krok. Przed momentem stałem na ulicach Łodzi, gdzie przekonujemy ludzi, bo każda godzina i każdy dzień są szalenie ważne. (...) Czuję ogromny zapał do pracy i wewnętrzne przekonanie, że jesteśmy w stanie wygrać - mówił poseł Inicjatywy Polskiej oraz kandydat do Sejmu Koalicji Obywatelskiej w okręgu 9 w rozmowie z Karoliną Lewicką.

Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24 został zrealizowany przez Kantar telefonicznie między 2 a 4 października na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1500 osób powyżej 18. roku życia.

Czy weźmiesz udział w wyborach 15 października?

TOK FM PREMIUM