Bydgoszcz. Ciężarne zrobią w domu KTG, a za badanie zapłaci ratusz
KTG - czyli kardiotokografia - to badanie sprawdzające pracę serca nienarodzonego dziecka i czynności skurczowe macicy. Odbywa się za pomocą niewielkiego urządzenia umieszczonego na brzuchu kobiety. W zaawansowanej ciąży powinno być wykonywane co kilka dni w przychodni lub szpitalu, pod okiem specjalistów, najczęściej położnej. Badanie pozwala oceniać ogólny stan zdrowia płodu i reagować w sytuacjach zagrożenia jego życia.
Mieszkanki Bydgoszczy będą teraz mogły wykonywać KTG samodzielnie, w domowym zaciszu. Zrobią to za darmo, bo usługę opłaci ratusz, czego inicjatorem jest radny Szymon Wiłnicki. - Bardzo się cieszę, że ta usługa ruszy. Dziękuję panu prezydentowi za to, że w tych trudnych czasach znalazły się środki - mówi radny Koalicji Obywatelskiej.
100 tysięcy złotych na badania dla 100 ciężarnych
Ratusz przeznaczy na ten cel 100 tysięcy złotych. - Taka kwota pozwoli na zaproszenie do programu 100 kobiet, po 30. tygodniu ciąży - informuje wiceprezydent Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz. - Bardzo się cieszę, że dzięki temu programowi kobiety będą mogły mieć badanie w warunkach domowych. Ograniczy to ich obecność w szpitalu. Mam nadzieje, że uda się również wcześniej wykryć wady, które ewentualnie miałyby dzieci, ale także powikłania, które mogą wystąpić po niedotlenieniu - dodaje.
Konferencja prasowa poświęcona programowi Fot. Roman Bosiacki / Agencja Wyborcza.pl
Jak wyjaśnia Karol Mielcarek z firmy Carebits, która udostępnia sprzęt, wyniki domowego badania KTG - całodobowo - będzie kontrolować Centrum Monitoringu Położniczego. - Urządzenie pozwala wykonać badanie praktycznie w dowolnym miejscu, w którym przebywa ciężarna. W ciągu kilkunastu minut kobieta wraz z lekarzem prowadzącym otrzymują równolegle wyniki i szczegółową diagnozę dobrostanu płodu - tłumaczy Mielcarek. W przypadku nieprawidłowości pacjentka będzie kierowana do najbliższego szpitala.
Kto i gdzie może się zapisać?
Bydgoszczanki, które chcą zapisać się do programu, mogą zgłaszać się telefonicznie do Biura ds. Zdrowia i Polityki Społecznej. - Wniosek będzie zawierał imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i czas trwania ciąży. Po weryfikacji pacjentka otrzyma od nas kod dostępu i będzie mogła zalogować się do systemu, który poprowadzi ją krok po kroku - tłumaczy dyrektorka biura Agnieszka Bańkowska.
Program przeznaczony jest dla 100 kobiet i potrwa do końca tego roku. Jak zapowiedział przedstawiciel firmy Carebits, ze wsparcia - bez limitu - będą mogły też skorzystać mieszkające w Bydgoszczy ciężarne Ukrainki, które uciekły przed wojną.
-
Awantura z Polską to temat numer jeden w Ukrainie. Obrywa się też Zełenskiemu
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
-
"Zielona granica" w Białystoku. Agnieszka Holland: To, co władza mówi, nie robi na mnie wrażenia. Przeraża mnie coś innego
-
Takiej inwestycji Warszawa jeszcze nie widziała. "Myślę, że urzędnicy się przejęli"
-
Afera wizowa odbija się czkawką na drugim końcu świata. "Osoby zgłaszały problemy"
- Kursy kasujące punkty karne cieszą się dużą popularnością. Ośrodki WORD przeżywają oblężenie
- Wystartował 45. Maraton Warszawski. Utrudnienia na wielu ulicach stolicy
- ''Koszmar, gdy ktoś ci mówi, że wynajmie mieszkanie tylko białym"
- Złote Lwy 2023 dla filmu "Kos". Zakończył się Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
- Szkoła bez zadań domowych? W tej gminie to się sprawdziło. "Tak mi się zamarzyło"