Bydgoszcz. Mieszkańcy ruszyli składać deklaracje ws. ogrzewania. "Syn powiedział, że z tym węgiel będzie tańszy"

W Urzędzie Miasta Bydgoszczy ustawiają się długie kolejki mieszkańców chcącyh złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. - Syn powiedział, że mam wypełnić, bo będą dopłaty do węgla - mówi nam jeden z mieszkańców. Termin złożenia dokumentów o źródle ogrzewania mija 30 czerwca, tymczasem tylko w Bydgoszczy musi to zrobić jeszcze 53 proc. właścicieli lub zarządców budynków.
Zobacz wideo

Deklarację dotyczącą tego, czym ogrzewane są lokale, muszą wypełnić wszyscy właściciele i zarządcy budynków oraz posiadacze działek ROD, jeśli mają w nich kominki, piecyki czy bojlery. Termin złożenia dokumentów mija 30 czerwca.

- Zaczynaliśmy od kilkunastu papierowych wniosków dziennie, a wczoraj przyjąłem ich 600 - wylicza Łukasz Karpiński, kierownik Referatu Ochrony Powietrza. - Spodziewamy się, że ta liczba może rosnąć. Niestety mieszkańcy niechętnie korzystają z opcji internetowej, do której z kolei my bardzo zachęcamy. Jest to bardzo dobre i wygodne rozwiązanie. Wystarczy profil zaufany - dodaje urzędnik.

"Jak złożę deklarację, to dostanę dopłatę do węgla"

Do urzędu przy ul. Grudziądzkiej przychodzą przede wszystkim osoby starsze, które nie radzą sobie z obsługą komputera. - Wolałam przyjść osobiście, bo mam słaby wzrok. Mąż wypisuje dokumenty i zaraz będziemy mieli załatwione - opowiada w rozmowie z TOK FM Teresa z Osowej Góry. - Liczymy też, że dostaniemy dopłatę do węgla, bo przecież czymś trzeba palić. Jak pani nie nagrzeje, to potem wyda pani pieniądze na leki - dodaje.

Wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków jest jednym z warunków otrzymania rządowego dofinansowania do trzech ton węgla. - Ja nawet o tym nie wiedziałam, ale syn wczoraj do mnie zadzwonił i powiedział, żebym poszła do ratusza i wypełniła deklarację, bo dostanę tańszy węgiel - opowiada z kolei Irena z Czyżkówka. - Ja jakieś zapasy jeszcze mam i trochę palę drewnem, ale mam sąsiadkę, która kupuje tylko po jednym worku węgla, bo ma 1200 złotych emerytury. Skąd ma na to brać? - rozkłada ręce.

W kolejce do urzędu stają też osoby, które mają wątpliwości, jak wypełnić druki. - Mam sporo tych stron, bo w budynku prowadzona jest działalność gospodarcza, a także są mieszkania. Sytuacja jest trochę nietypowa i wolałam ją wyjaśnić osobiście - tłumaczy w rozmowie z TOK FM bydgoszczanka.

Ponad połowa mieszkańców Bydgoszczy nie złożyła deklaracji

W Bydgoszczy deklarację musi złożyć w sumie 29 tys. właścicieli i zarządców budynków, a także posiadaczy działek ROD. - Do tej pory zrobiło to nieco ponad 14 tys. osób, co stanowi około 47 proc. - wylicza Łukasz Karpiński. - Staramy się pomagać wypełniać dokumenty tu na miejscu. Termin mija 30 czerwca, więc naprawdę radzę się pospieszyć, bo za niezłożenie deklaracji w terminie grozi kara grzywny od 500 do 5000 złotych - dodaje urzędnik.

W Bydgoszczy dokumenty można złożyć w Urzędzie Miasta przy ul. Grudziądzkiej 9-15 w budynku C. Druki dostępne są na stronie internetowej www.bydgoszcz.pl.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

TOK FM PREMIUM