Bydgoszcz. Będzie mniej uczniów z Ukrainy i mniej klas przygotowawczych

O 1 września do bydgoskich szkół i przedszkoli publicznych pójdzie mniej dzieci z Ukrainy, niż w poprzednim roku szkolnym. - Szacujemy, że wielu uczniów przebywających w naszym mieście nadal będzie uczyć się zdalnie w ukraińskim systemie - mówią nam urzędnicy. Ratusz utworzy osiem klas przygotowawczych.
Zobacz wideo

W ubiegłym roku szkolnym do publicznych placówek w Bydgoszczy uczęszczało 1766 uchodźców z Ukrainy, w tym 252 dzieci do przedszkoli, 1293 do szkół podstawowych oraz 221 do szkół ponadpodstawowych.

Według aktualnych danych z Systemu Informacji Oświatowej liczba uchodźców z Ukrainy - zapisanych od 1 września do bydgoskich placówek - wynosi 1721. Sześcioro dzieci przybyło w przedszkolach, ale ze szkół ponadpodstawowych ubyło aż 50.

- Na razie nie widzimy napływu dzieci ukraińskich, ale być może jeszcze to się stanie na przełomie sierpnia i września lub później - mówi nam wiceprezydent Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz. - Bardzo też możliwe, że znaczna część dzieci nadal pozostanie w systemie ukraińskim, czyli będzie uczyć się zdalnie - dodaje.

Będzie mniej klas przygotowawczych

Bydgoski ratusz utworzy w nowym roku szkolnym mniej klas przygotowawczych. Będą one w siedmiu szkołach podstawowych i w jednym liceum ogólnokształcącym (VIII LO). Dla porównania, w ubiegłym roku szkolnym były w 22 placówkach. - Dużo klas przygotowawczych mieliśmy w liceach. Uczniowie, którzy uczyli się głównie języka polskiego, mogą już jednak funkcjonować w normalnych klasach - wyjaśnia Waszkiewicz. - Oczywiście jeśli będzie konieczność otwierania nowych oddziałów przygotowawczych, to będziemy to zadanie realizować tam, gdzie lokalowo będzie to możliwe - dodaje nasza rozmówczyni. Największy problem może być w szkołach ponadpodstawowych, które są przepełnione, bo od września do pierwszych klas przyjmą 1,5 rocznika.

Oddziału przygotowawczego nie będzie m.in. w Szkole Podstawowej nr 63 na bydgoskim Szwederowie. - Z 22 osób z oddziału przygotowawczego dla klas IV-VI, 11 deklaruje chęć nauki w naszej szkole - wylicza dyrektor Przemysław Kotłowski. - Będziemy musieli ich zagospodarować w ogólnodostępnych oddziałach. Najważniejszym wyzwaniem na nowy rok szkolny jest to, żeby dzieci czuły się u nas dobrze i żeby nauczyciele czuli się doceniani - dodaje nasz rozmówca.

Edukacyjny Punkt dla Uchodźców cały czas działa

W Bydgoszczy cały czas działa Edukacyjny Punkt dla Uchodźców stworzony przez Miejski Ośrodek Edukacji Nauczycieli. Rodzice i opiekunowie dzieci z Ukrainy mogą tu uzyskać informacje, w których szkołach i przedszkolach są wolne miejsca, gdzie są klasy przygotowawcze czy jakie dokumenty są potrzebne, by zapisać dziecko do polskiej placówki.

Edukacyjny Punkt dla Uchodźców przy ulicy Sobieskiego 10b jest czynny od poniedziałku do piątku, w godz. 8.30-16. Informacje w języku polskim i ukraińskim można też uzyskać telefonicznie lub mailowo.

Według danych Unii Metropolii Polskich w Bydgoszczy mieszka około 30 tys. uchodźców z Ukrainy.

TOK FM PREMIUM