Szykują paczki dla chorych i ubogich, ale same też potrzebują pomocy. Spłonęła im część domu

Bydgoskie Stowarzyszenie "Dzięki Wam", które na co dzień prowadzi punkt wydawania darów dla uchodźców - szykuje ponad 500 mikołajkowych paczek dla samotnych, chorych i niepełnosprawnych. Ale pomocy potrzebują też jego wolontariuszki, którym spłonęła część domu. - To wspaniałe dziewczyny, które zasługują na wsparcie - słyszymy w stowarzyszeniu.
Zobacz wideo

Do pożaru doszło w niedzielę 20 listopada, w domu w Murowańcu koło Bydgoszczy. Zapaliła się sadza w kominie, a ogień zniszczył dach i ściany kotłowni oraz instalację elektryczną. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

- Pożar zauważyła córka naszej wolontariuszki, 6-letnia Aniela - opowiada nam Adam Jaworski ze Stowarzyszenia "Dzięki Wam". - Dziewczynka przyjeżdża do nas z mamą i siostrą pomagać wydawać dary dla potrzebujących. Teraz rodzina sama potrzebuje naszej pomocy, dlatego założyliśmy zrzutkę na remont zniszczonego domu - dodaje nasz rozmówca.

- Ekipa już jest, a my staramy się pomóc, jak tylko dajemy radę. Na szczęście mąż jest "złota rączka", więc jest nadzieja i światełko w tunelu, choć potrzebne jest jeszcze finansowe wsparcie - mówi Jaworski.

500 paczek dla starszych, samotnych i niepełnosprawnych

Poszkodowane wolontariuszki na co dzień pomagają wydawać dary dla uchodźców z Ukrainy, a także Polaków znajdujących się w trudnej życiowej sytuacji. Angażują się też w organizację akcji stowarzyszenia "Pomóżmy Świętemu Mikołajowi", która wspierana jest również przez Zespół Szkół i Placówek nr 1 w Bydgoszczy.

Mimo drożyzny i coraz trudniejszej sytuacji ekonomicznej, w tym roku udało się przygotować ponad pół tysiąca paczek dla potrzebujących. - Chęci mamy, serca mamy otwarte, natomiast możliwości są coraz mniejsze - przyznaje Jaworski. - Cieszymy się jednak, że do wielu osób dotrzemy. Patrząc na wzruszenie i radość ludzi, do których trafiliśmy rok temu, podjęliśmy decyzję, że w tym roku też idziemy przede wszystkim do osób starszych, samotnych, schorowanych, niepełnosprawnych i ubogich - dodaje nasz rozmówca.

Każdy dostanie paczkę z żywnością z długim terminem ważności oraz słodyczami. Będą też kartki świąteczne przygotowane przez panią Agnieszkę - wolontariuszkę Stowarzyszenia "Dzięki Wam". - W paczkach będzie też zadanie od Świętego Mikołaja, żeby chociaż jedną rzeczą podzielić się z innym potrzebującym - zapowiada Jaworski. - Chodzi nam o to, żeby zobaczyć też innego potrzebującego wokół siebie - dodaje.

Dary trafią do mieszkańców Bydgoszczy 4 grudnia.

TOK FM PREMIUM