Seksualność osób z niepełnosprawnościami. Bydgoskie aktywistki chcą przełamać tabu. "Żeby pomóc podopiecznym"

Seksualność osób z niepełnosprawnościami będzie tematem panelu, który organizuje bydgoska fundacja Dignitate. O zajęcie się tą sprawą apelowali sami opiekunowie takich osób. - Mają pytania, których nie mają komu zadać, bo są to sprawy, o których się nie mówi. Chcemy im pomóc - słyszymy od przedstawicieli fundacji.
Zobacz wideo

- Temat seksualności osób z niepełnosprawnościami jest tematem tabu, a my chcemy pomóc naszym podopiecznym. Chcemy pokazać im, jak działać, jak się zachowywać. Ale chcemy też odczarować ten temat społecznie - mówi TOK FM Katarzyna Zwierzchowska z bydgoskiej fundacji Dignitate, która zaprosiła specjalistów do rozmowy o życiu seksualnym osób z niepełnosprawnościami.

Apelowali o to, jak podkreśla, sami opiekunowie osób niepełnosprawnych. W rozmowach z przedstawicielami fundacji zwracali uwagę, że mają wiele pytań w tej sprawie i nie mają komu ich zadać. Z wieloma problemami, jak mówili, zostają sami. 

Bydgoska fundacja Dignitate pomaga właśnie opiekunom osób zależnych. Głównie są to matki zajmujące się niepełnosprawnymi dziećmi. - Ojcowie, choć dla nich również nasze drzwi są otwarte, z jakiegoś powodu na organizowane przez nas zajęcia nie przychodzą - mówi Zwierzchowska. Zwraca uwagę, że zainteresowanie różnymi działaniami organizowanymi przez fundację jest ogromne, często większe niż przewidywano. - To pokazuje, jak samotne czują się te mamy i jak bardzo, w wielu sprawach, potrzebują wsparcia - stwierdza nasza rozmówczyni.

Temat seksualności osób z niepełnosprawnościami jest - jak podkreśla Zwierzchowska - niezwykle wielowątkowy. Dotyczy kilku grup, na które należy nieco inaczej spojrzeć. - Pierwsza to osoby niepełnosprawne ruchowo, ale świetnie funkcjonujące intelektualnie i emocjonalnie. Druga grupa to osoby, które nisko funkcjonują intelektualnie, są natomiast sprawne fizycznie. Natomiast trzecia grupa to osoby z niepełnosprawnością sprzężoną, czyli nisko funkcjonujące - wylicza przedstawicielka fundacji Dignitate.

- O ile w przypadku pierwszej grupy nie jest to temat bezpośrednio dotykający opiekunów, o tyle w dwóch pozostałych grupach już tak. Te mamy muszą wiedzieć, jak sobie z tym radzić na co dzień, ale też jak sprostać społecznemu odbiorowi tematu - dodaje Zwierzchowska.

Pytania i odpowiedzi

Panel dyskusyjny odbędzie się 24 kwietnia w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy Gdańskiej 5. Będzie przebiegać pod hasłem: "Opiekun osoby zależnej, czyli odpowiedzialność za jakość życia podopiecznego".

- Pierwsza część będzie taka bardziej systemowa, prawna, poradnikowa, a druga poświęcona będzie już w całości sprawom seksualności osób zależnych - zapowiada organizatorka wydarzenia. - Udało nam się pozyskać na organizację grant z Kujawsko-Pomorskiej Federacji Organizacji Pozarządowych - dodaje. Na wydarzenie można przyjść osobiście. Będzie ono także transmitowane on-line. Każdy gość (także ten internetowy) będzie mógł zadać pytanie.

Wśród zaproszonych gości są zarówno specjaliści w dziedzinie seksuologii czy psychologii, jak i urzędnicy czy przedstawiciele organizacji wspierających. - Zaprosiliśmy panią Iwonę Waszkiewicz, zastępcę prezydenta miasta, która zajmuje się sprawami społecznymi, panią dyrektor Biura Zdrowia i Polityki Społecznej urzędu miasta dr Agnieszkę Bańkowską. Zaprosiliśmy także posłanki Iwonę Kozłowską i Iwonę Hartwich. Będą też specjaliści w dziedzinie zdrowia psychicznego: seksuolog dr Maciej Klimarczyk oraz dr Elżbieta Okońska - pedagożka, autorka wielu publikacji na temat dialogu wychowawczego i społecznego - wylicza Katarzyna Tomaszewska.

- Wszyscy zaproszeni przez nas goście to osoby, które na co dzień pracują w tym temacie. Mają doświadczenie i znają skalę problemu - zapewnia z kolei Zwierzchowska. Gdyby ktoś jeszcze chciał dołączyć do wydarzenia w roli prelegenta, fundacja prosi o kontakt.

TOK FM PREMIUM