Alarmujące dane o psychice toruńskich uczniów. Ponad połowa wymaga pilnej diagnostyki w kierunku depresji

Aż 60 procent toruńskich uczniów nisko ocenia siebie i swoje samopoczucie. Tak wynika z badań, które - na zlecenie urzędu miasta - przeprowadzili w szkołach naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. - To bardzo smutny wynik, wymagający naszej reakcji - oceniają specjaliści. Dlatego jeszcze w tym roku ruszy pilotażowy program wsparcia psychologicznego.
Zobacz wideo

Badania dotyczące tzw. dobrostanu społecznego i psychicznego młodzieży po pandemii koronawirusa odbyły się w dziesięciu toruńskich szkołach: pięciu podstawówkach, trzech liceach i dwóch technikach oraz szkołach branżowych. Zlecił je urząd miasta, by sprawdzić, jak uczniowie się czują i jakie na co dzień mają problemy.

60 procent uczniów ma niską samoocenę

Badaczki z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przeprowadziły ankiety wśród 600 uczniów (w wieku 12-18 lat) oraz ich rodziców. Pytania dotyczyły między innymi samooceny, społecznego nastawienia do zmian, optymizmu, a także strategii radzenia sobie z emocjami.

Wyniki są wręcz alarmujące. - Bardzo duża grupa młodzieży, bo aż 60 procent, ocenia siebie samego nisko. Gdyby myśleć o typowej sytuacji, to trzeba by oczekiwać, że będzie to jakieś 20 procent młodzieży, która ma takie niskie wyniki. Tutaj jest aż 60 procent. To jest bardzo smutny wynik - ocenia koordynatorka badań prof. Marta Białecka. - Naszym zdaniem młodzież, jako cała grupa, wymaga wsparcia. Trzeba dać im szansę wypowiedzieć się o swoim samopoczuciu, lękach i obawach - uważa psycholożka.

Wyniki badań dot. stanu psychicznego toruńskich uczniówWyniki badań dot. stanu psychicznego toruńskich uczniów Agnieszka Wynarska, TOK FM

Dziewczynkom jest trudniej

Niepokojące są bowiem także inne wyniki. Ponad połowa młodzieży wymaga dokładnej diagnostyki w kierunku depresji. Problem ten jest powszechny, poważny i niezależny od typu szkoły. - Takie złe samopoczucie, niska samoocena, negatywne nastawienie do rzeczywistości, brak optymizmu, nie będzie powodowało, że oni w przyszłość będą patrzeć z nadzieją i będą zmotywowani do podejmowania nauki czy dalszych działań, na przykład zawodowych - tłumaczy Białecka. - Trudni im przewidzieć, co wybrać, jak wybrać, co będzie dla nich dobre - dodaje.

Wyniki raportu wskazują również, że gorsze wyniki mają dziewczynki. Mają niższy poziom dobrostanu i niższą samoocenę niż chłopcy. - Niestety, często są też przekonane, że to one są odpowiedzialne za udzielanie wsparcia innym. Chłopcy są tu mniej chętni do pomagania, bo uznają, że właśnie jest to obszar, w którym się nie orientują - tłumaczy psycholożka.

Będzie program pilotażowy

Autorki badań wskazują, że toruńska młodzież pilnie potrzebuje wsparcia psychologicznego i terapeutycznego. - Trzeba przygotować dla nich takie warsztaty, żeby nauczyli się pewnych kompetencji emocjonalnych i społecznych, których nie mogli się uczyć w czasie pandemii, bo mieli mało kontaktów twarzą w twarz, nie spotykali się, nie grali w piłkę. Nie było różnych naturalnych pól do uczenia się kompetencji emocjonalnych i społecznych - tłumaczy Białecka. - Pomoc potrzebna jest także rodzicom i nauczycielom, którzy nie muszą stać się terapeutami dzieci, ale powinni też czuć dobrostan, pracując w szkole - dodaje nasza rozmówczyni.

Jeszcze w tym roku w dziesięciu szkołach, w których były prowadzone badania, ruszy pilotażowy program pomocy psychologicznej, który poprowadzą specjaliści spoza szkół. - Ogłaszamy przetarg - zapowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Pilotaż będzie trwał do końca czerwca przyszłego roku, ale przyjęliśmy już, że najpóźniej na początku przyszłego roku szkolnego poszerzymy program na większą liczbę placówek oświatowych, a docelowo na wszystkie szkoły w Toruniu - dodaje prezydent.

Zajęcia będą nieobowiązkowe. - Nie będziemy mogli nikogo zmusić, by wziął w nich udział. Liczymy jednak, że chętni będą - mówi Anna Łukaszewska, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Toruniu. Miasto przeznaczy na pilotażowe warsztaty psychologiczne i terapeutyczne 400 tysięcy złotych.

Władze miasta przedstawiają wyniki badań dot. stanu psychicznego toruńskich uczniówWładze miasta przedstawiają wyniki badań dot. stanu psychicznego toruńskich uczniów Agnieszka Wynarska, TOK FM

TOK FM PREMIUM