Wybory. Tutaj karty do głosowania już czekają w długich szarych tubach. O co chodzi?

W gminach trwają intensywne przygotowania do wyborów parlamentarnych. W Bydgoszczy kompletowane są pakiety do głosowania korespondencyjnego. - Dostarczamy je w specjalnych tubach, bo kart do głosowania nie można zginać - tłumaczą urzędnicy.
Zobacz wideo

Samorządy przygotowują się do wyborów parlamentarnych i referendum. - To już ostatnia prosta - mówi nam z ulgą koordynator wyborczy miasta Bydgoszczy Agnieszka Jędrzejczak. - Cały czas rozwozimy urny, kabiny, ekrany oraz flagi. Szykujemy placówki oświatowe, ale także jednostki, które nie należą do urzędu miasta i korzystamy z uprzejmości tych jednostek - dodaje.

Pakiety korespondencyjne w długich tubach

Na półtora tygodnia przed wyborami w bydgoskim urzędzie przygotowywane są też pakiety korespondencyjne. - Zostaną zabrane przez wyłonionego operatora, czyli Pocztę Polską i dostarczone każdemu wyborcy do domu - zapowiada Jędrzejczak. - Później, w dniu wyborów, zostaną odebrane i przewiezione do komisji wyborczej - dodaje.

W Bydgoszczy korespondencyjnie zagłosuje 286 osób, które taką chęć zgłosiły wcześniej do urzędu miasta. Pakiety schowane są w długich, szarych tubach. - W związku z tym, że karty do głosowania do Sejmu są duże, a nie mogą być złożona na pół ani na inne części, musieliśmy zorganizować takie tuby, w których zwijamy karty, kopertę zwrotną, instrukcję oraz oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu - tłumaczy urzędniczka.

Pamiętaj o ważnych terminach

Termin zgłaszania się do głosowania korespondencyjnego już minął (z wyjątkiem osób przebywających na kwarantannie lub w izolacji), ale mieszkańcy mogą skorzystać jeszcze z innych możliwości. Do 6 października można na przykład złożyć wniosek dotyczący głosowania przez pełnomocnika. - Trzeba to zgłosić w ewidencji ludności urzędu miasta - tam, gdzie należymy do Centralnego Rejestru Wyborców - wyjaśnia Jędrzejczak. W Bydgoszczy do tej pory zrobiły to 153 osoby.

Do 12 października można z kolei zawnioskować o zmianę miejsca głosowania - chodzi o dopisanie się jednorazowo do innego obwodu. - Można też pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Można to zrobić w dowolnym urzędzie w Polsce i potem głosować w dowolnej komisji w Polsce i zagranicą - precyzuje Jędrzejczak. W Bydgoszczy zaświadczenie pobrało 1755 osób, a kolejne cały czas się zgłaszają.

Jak przyznaje nasza rozmówczyni, ostatnie dni przed wyborami będą bardzo intensywne. - Trwają jeszcze szkolenia członków obwodowych komisji wyborczych. W ostatnim tygodniu będziemy rozwozić materiały wyborcze, a w sobotę do siedzib komisji trafią karty wyborcze - zapowiada Jędrzejczak.

Wybory parlamentarne, a także referendum odbędą się 15 października. Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7 do 21.

Czy 15 października weźmiesz udział w wyborach?

TOK FM PREMIUM