Słynne "fale Dunaju" odejdą w niepamięć? Drogowcy zapowiadają remont A1 na Śląsku

Drogowcy zapowiadają remont zdeformowanej części autostrady A1. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła właśnie przetarg na wykonanie ekspertyzy, programu naprawczego i dokumentacji projektowej dla naprawy 16-kilometrowego odcinka trasy Pyrzowice - Piekary Śląskie.
Zobacz wideo

10 lat temu kierowcy mogli po raz pierwszy pojechać odcinkiem autostrady A1 z Piekar Śląskich do Pyrzowic. Radość trwała jednak krótko, bo okazało się, że wykonawca użył niewłaściwych materiałów do budowy drogi i nawierzchnia deformuje się.

- Jeszcze w okresie gwarancyjnym na nawierzchni pojawiły się nierówności, które na bieżąco zgłaszaliśmy wykonawcy do usunięcia. Pomimo tych działań powstawały kolejne i te największe usuwaliśmy - przypomina Marek Prusak, rzecznik katowickiego oddziału GDDKiA. Wykonawca tłumaczył natomiast, że odcinek drogi został zbudowany na terenach górniczych i między innymi stąd problemy.

Na tym odcinku - nazywanym przez kierowców "falami Dunaju" - obowiązują obecnie ograniczenia prędkości, a jazda zdecydowanie nie jest komfortowa. Ma się to jednak zmienić.

Najpierw ekspertyza, potem remont

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiedziała remont śląskiego odcinka, a wcześniej przeprowadzenie ekspertyzy, która wskaże, co jest przyczyną deformacji nawierzchni i w jaki sposób przeprowadzić jej naprawę.

Długość odcinka objętego przetargiem to ponad 16 kilometrów autostrady oraz 300-metrowy odcinek drogi ekspresowej S1 w obszarze węzła Pyrzowice. GDDKiA przekonuje, że sprawne przeprowadzenie tego postępowania przetargowego da możliwość podpisania umowy na przełomie tego i przyszłego roku. 

Zakończenie prac projektowych GDDKiA przewiduje w pierwszym kwartale 2024 roku. Umożliwiłoby to ogłoszenie przetargu już na wykonanie robót w 2024 roku i początek prac naprawczych na początku roku 2025. 

TOK FM PREMIUM