Protestują przeciwko przejęciu lotniska w Pyrzowicach. "Nikt tu nie mieszał i dobrze się rozwija"

Port lotniczy w Pyrzowicach powinien być w rękach samorządu, a nie rządu - uważają władze województwa śląskiego. W tej sprawie radni sejmiku województwa oraz radni Katowic wystosowali apel do premiera Mateusza Morawieckiego.
Zobacz wideo

- To sprawa ponad politycznymi podziałami w naszym regionie - mówi marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. Jego zdaniem władze Śląska powinny odkupić od Węglokoksu akcje Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego (GTL), czyli spółki zarządzającej katowickim lotniskiem w Pyrzowicach. I próbuje nawiązać w tej sprawie dialog. - Z przykrością stwierdzam, że Węglokoks nie odpowiedział na nasze prośby. Nie odpisał nam w tym zakresie - przyznaje marszałek Chełstowski.

Sprawa portu w Pyrzowicach stała się gorąca po tym, jak pojawiły się doniesienia o możliwości zbycia przez Węglokoks akcji GTL na rzecz Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze", właściciela i współwłaściciela kilkunastu lotnisk w Polsce.

Lokalne władze są temu przeciwne. - Uważamy, że lotnisko w Pyrzowicach powinno zostać w rękach samorządu. Porty Lotnicze mają szereg podmiotów, którymi zarządzają i na nich powinny się skupić. Natomiast nasz port, dzięki temu, że nikt przy nim nie mieszał, dobrze się rozwija. Notuje rekordowe ilości pasażerów oraz przesyłek cargo - argumentuje marszałek.

Przypomnijmy - Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA w Katowicach została zarejestrowana 6 marca 1991 roku. Trzy lata później przejęła od Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" zarządzanie Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach.

Obecnie głównymi akcjonariuszami GTL SA są: Węglokoks SA, który posiada ponad 42 proc. udziału w kapitale, Województwo Śląskie mające niemal 35 proc., "Porty Lotnicze" - ponad 17 proc. oraz Gmina Katowice, która posiada niemal 5 proc. udziału w kapitale.

Samorządowcy ze Śląska obawiają się, że gdyby doszło do roszad w udziałach spółki i przejęciu większości przez "Porty Lotnicze", katowickie lotnisko zostałoby przejęte przez Centralny Port Komunikacyjny. "Porty" mają bowiem wejść w przyszłym roku w struktury grupy kapitałowej CPK.

O tym, że "Porty Lotnicze" są zainteresowane przejęciem lotniska na Śląsku mówił sam Stanisław Wojtera, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze", w rozmowie z "Rynkiem Lotniczym". - Pyrzowice są jednym z większych lotnisk o bardzo interesującej strukturze ruchu, bo jest to port w dużej mierze czarterowy i ściga się z Warszawą o miano największego lotniska w Polsce tej kategorii - podkreślał.

TOK FM PREMIUM