Dziecięca Orkiestra Onkologiczna wraca na scenę. "To nasz ukochany projekt"
Dziecięcą Orkiestrę Onkologiczną tworzą podopieczni Fundacji ISKIERKA. Będzie to już ich czternasty koncert, drugi na scenie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. - To jest nasz ukochany projekt - mówi prezeska fundacji Jolanta Czernicka-Siwecka. - W tej orkiestrze grają nasi pacjenci, ich rodzice, rodzeństwo, lekarze, pielęgniarki, całe nasze środowisko - dodaje. Serię corocznych koncertów przerwała pandemia. Ostatni odbył się w lutym 2020 roku.
Tym razem w wydarzeniu pod nazwą "Symfonia Radości" dzieciom towarzyszyć będą muzycy NOSPR pod batutą Adama Sztaby oraz Chór Informatyków składający się z darczyńców fundacji z firm 3Soft oraz Sii Polska. Dziecięcą Orkiestrą Onkologiczną dowodzić będzie Piotr Sutt - solista i kameralista, wieloletni pierwszy perkusista Polskiej Filharmonii Kameralnej, pedagog, autor wykorzystywanych w muzykoterapii interdyscyplinarnych projektów łączących sztukę muzyczną z osiągnięciami nauki. Na scenie wystąpią również: Małgorzata Ostrowska, Ralph Kaminski, Grzegorz Turnau oraz Kuba Jurzyk.
- Koncert to dla dzieci i dla rodziców wydarzenie z kategorii "niemożliwe". Oni nagle stają, grają, dostają brawa. Później, w trakcie terapii, kiedy dziecko mówi: "Nie, nie umiem, nie potrafię, nie uda się", my odpowiadamy: "Ale jak to, nie pamiętasz, co się działo na koncercie?". Dzieci mogą na scenie pokazać swój świat, mogą zaistnieć, mogą pokazać się w innym anturażu - wyjaśnia szefowa ISKIERKI.
Warsztaty przygotowujące młodych pacjentów do koncertu trwały już od dłuższego czasu w szpitalach. Na Oddziale Onkologii, Hematologii i Chemioterapii w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach twórczą zabawę z małymi pacjentami prowadziła animatorka kultury, muzyczka - Asi Mina, czyli Joanna Bronisławska.
- Ta muzyka sprawia, że podróżujemy, bez paszportu, bez wizy i innych rzeczy. W trakcie zajęć obserwuję, że jeszcze większą frajdę potrafią mieć rodzice - przyznaje artystka. Podczas warsztatów dzieci i ich opiekunowie grają na bębenkach, kalimbach, dzwonkach. - Jest afrykański talking drum, grzmotownica. Musimy siebie uważnie słuchać, mamy wspólny pul, rytm, a każdy z nas jest ważnym elementem całości. To bardzo cenne doświadczenie dla dzieci - przekonuje.
Z Dziecięcą Orkiestrą Onkologiczną koncertowali już m.in.: Artur Rojek, Mika Urbaniak, Natalia Kukulska, Grupa Mocarta, zespół Raz Dwa Trzy czy Kapela ze Wsi Warszawa. Dochód z koncertu przeznaczony zostanie na rzecz dzieci z chorobą nowotworową i ich rodzin - podopiecznych Fundacji ISKIERKA.
-
Nagły zwrot Niemiec. "Traktują Ukrainę jako zasób"
-
Marsz Miliona Serc zadedykowano pani Joannie, ale nikt jej nie zaprosił. "Moja historia została wykorzystana"
-
"Aż mnie pani podkręciła". Prof. Kowal ostro o słowach Waszczykowskiego. "Dziecinne i infantylne"
-
Spór o religię w lubelskim liceum. "Mamy się tłumaczyć?". Rodzice oburzeni, dyrekcja dementuje
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
- Szef dyplomacji UE odwiedził Odessę. "Będziemy z Ukrainą tak długo, jak będzie trzeba"
- Twitter, czyli "syndrom Szymborskiej-Gołoty". Prof. Matczak o "igrzyskowości polityki" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Wybory na Słowacji. Kolejki w Bratysławie. Kilka skarg na naruszenie ciszy wyborczej
- Wypadek na A1. Łódzka policja wydała oświadczenie: Kierowcą nie był funkcjonariusz ani jego syn
- Orlen dba o nastroje wyborców, prezes Glapiński melduje prezesowi wykonanie zadania. A po wyborach "choćby potop"