Lublin. Autobusy na wakacjach. Mniej kursów, ale ułatwienia w dojeździe nad zalew
Zmiany dotkną niemal wszystkie linie kursujące w mieście. Także te główne, które na co dzień są najmocniej obsadzone. To oznacza, że te najważniejsze, czyli 17, 26, 31, 57, 150, 151 i 158 będą kursować co 20 minut. Obecnie niektóre z nich jeżdżą co kwadrans. Mniej będzie także połączeń na liniach 3, 4, 7, 11, 12, 13, 14, 16, 20, 23, 25, 32, 42, 44, 45, 74 i 155. W ogóle znikną natomiast linie 54, 154, 912 i 922. Zarząd Transportu Miejskiego tłumaczy to faktem, że pasażerów jest mniej niż zwykle i chodzi o to, by pojazdy nie woziły "powietrza".
Więcej autobusów nad zalew
Aby w wakacje ułatwić mieszkańcom Lublina dotarcie nad Zalew Zemborzycki, gdzie można skorzystać z plaż czy wybrać się do ośrodka Słoneczny Wrotków, więcej będzie autobusów na linii 8. Mowa o weekendach i dniach świątecznych. - Z kolei 1, 21 i 37 dotrą do pętli w lesie Dąbrowa - wyjaśnia nam Monika Fisz z ZTM. Do pętli Zalewskiego dojedzie linia 6, a więcej w rozkładach pojawi się autobusów linii 25.
Jeśli chodzi o Zalew Zemborzycki - te wakacje nie obędą się jednak bez komplikacji. A wszystko za sprawą remontu mostu na ulicy Żeglarskiej, przez który wyłączone z użytku są dwa przystanki: Pętla Żeglarska oraz Tama. Pojazdy nie docierają do nowo powstałego końcowego przystanku w rejonie parkingu Park & Ride, przy skrzyżowaniu z Krężnicką, tylko kończą swój bieg na przystanku Zalewskiego.
Komunikacja nocna zostaje
Pomimo wakacji wciąż będzie działać komunikacja nocna i to w takiej samej formie jak obecnie. To oznacza, że pojazdy na liniach N1, N2 i N3 pojawią się na ulicach dwa razy w tygodniu. Z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę. Jeżdżą co godzinę i spotykają się na placu Wolności, co umożliwia przesiadki pomiędzy poszczególnymi autobusami.
Pod Lublinem ubywa i przybywa
ZTM - na wniosek ościennych gmin - wysyła też autobusy pod miasto. - Tu też będą zmiany - zapowiada Fisz. Chodzi o linię numer 5. Niektóre kursy będą skrócone tylko do przystanku Port Lotniczy Lublin. Normalnie autobusy jeżdżą dalej, pod Urząd Gminy Mełgiew.
Z kolei dobre wieści czekają pasażerów linii 85, która dociera do gminy Konopnica. Obecnie te autobusy jeżdżą tylko w dni powszednie, a według nowego rozkładu będą kursować także w weekendy
Skąd termin zmian?
Zmiany w komunikacji wchodzą w życie 16 czerwca. To początek długiego weekendu, ale po jego zakończeniu uczniowie mają jeszcze tydzień szkoły. W poprzednich latach wakacyjny rozkład zaczynał obowiązywać już po zakończeniu roku szkolnego. Skąd zatem teraz to przyspieszenie?
- Zdecydowała logistyka - przyznaje Fisz. Jak dodaje, jeśli pogoda dopisze, to w długi weekend z pewnością nie zabraknie chętnych do tego, by pojechać nad Zalew Zemborzycki, więc przydadzą się tam dodatkowe autobusy. Poza tym ZTM wyjaśnia, że chodzi także o logistykę i wymianę rozkładów jazdy na przystankach. Tych jest w mieście 800, więc dla kilku ekip, które się tym zajmują, to sporo pracy.
-
Awantura z Polską to temat numer jeden w Ukrainie. Obrywa się też Zełenskiemu
-
"Zielona granica" w Białystoku. Agnieszka Holland: To, co władza mówi, nie robi na mnie wrażenia. Przeraża mnie coś innego
-
Takiej inwestycji Warszawa jeszcze nie widziała. "Myślę, że urzędnicy się przejęli"
-
Afera wizowa odbija się czkawką na drugim końcu świata. "Osoby zgłaszały problemy"
-
Konfederacja w Katowicach. Pod Spodkiem buczenie. "Niech wiedzą"
- ''Koszmar, gdy ktoś ci mówi, że wynajmie mieszkanie tylko białym"
- Złote Lwy 2023 dla filmu "Kos". Zakończył się Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
- Szkoła bez zadań domowych? W tej gminie to się sprawdziło. "Tak mi się zamarzyło"
- Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
- "Czemu rosyjska telewizja mówi do mnie po polsku?". "Doniesienia z putinowskiej Polski" [FRAGMENT KSIĄŻKI]