Łódź. Sezon jeszcze na dobre się nie zaczął, a już skradziono 45 rowerów. Straż miejska zachęca do znakowania sprzętu

Straż miejska i urzędnicy z Łodzi apelują do rowerzystów, by znakowali swoje rowery. To ułatwia znalezienie właściciela w razie kradzieży jednośladu. A te, jak się okazuje, wcale nie są rzadkością. Tylko w tym roku policja dostała zgłoszenia dotyczące 45 takich spraw.
Zobacz wideo

W Łodzi, w ubiegłym roku, doszło do 488 przypadków kradzieży rowerów. W tym roku policja otrzymała już 45 takich zgłoszeń. Znalezienie sprawcy jest bardzo trudne.

- W ubiegłym roku policjanci wykryli 121 przestępstw, a w tym roku zaledwie 7. Stanowi to około 20 procent wszystkich odnotowywanych kradzieży rowerów. Komenda Miejska Policji w Łodzi nie prowadzi statystyk dotyczących liczby odzyskanych rowerów. Trzeba pamiętać, że nie zawsze wykrycie sprawcy równa się z odnalezieniem mienia - mówi kom. Marcin Fiedukowicz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Łodzi.

I zaznacza, że jako właściciele rowerów - sami możemy i powinniśmy zadbać o ich bezpieczeństwo. Przede wszystkim należy stosować linki i mocowania zabezpieczające. - Najlepiej, żeby takie zabezpieczenia były opatrzone stosownym atestem. Należy też unikać pozostawiania rowerów bez nadzoru - dodaje komisarz Fiedukowicz.

Aby ułatwić policji odnalezienie skradzionego mienia i identyfikację osoby, do której należy sprzęt, warto oznakować rower. Bezpłatnie robią to strażnicy miejscy. - Usługa polega na wygrawerowaniu na rowerze specjalnego numeru, dzięki któremu - po odszukaniu go w bazie danych - wiadomo, kto jest prawowitym właścicielem jednośladu. Grawerunek wykonują przeszkoleni do tego funkcjonariusze straży miejskiej w Łodzi - mówi Tomasz Walczak z urzędu miasta.

Co to za znak?

Symbol znakowania składa się z litery przypisanej danej lokalizacji siedziby strażników, porządkowemu numerowi kolejnego zabezpieczanego jednośladu i z pierwszych sześciu liczb numeru PESEL właściciela. Po grawerunku wydawany jest dokument potwierdzający wykonanie usługi. - Aby dokładniej zabezpieczyć rower, możemy również nakleić w widocznym miejscu - na rowerze - naklejkę z informacją o oznakowaniu sprzętu - dodają strażnicy miejscy.

- Aby zwiększyć możliwość wykrycia sprawcy, należy również - przy zgłoszeniu kradzieży - posiadać przy sobie dokumenty z numerami fabrycznymi ramy roweru. To dotyczy jednośladów o większej wartości, które zwykle posiadają takie oznaczenia. Podając numer fabryczny utraconego roweru, możliwe jest jego zarejestrowanie w systemie informatycznym, co ułatwia późniejszą identyfikację - wyjaśnia komisarz Marcin Fiedukowicz.

Jeśli rower był oznakowany przez łódzkich strażników, należy również przynieść dokument zgłoszenia kradzieży na policji do siedziby łódzkiej straży miejskiej. 

Gdzie się udać?

Aby oznakować swój rower, należy się wcześniej zgłosić do odpowiedniego oddziału straży miejskiej. Zgłoszenia realizowane są w godz. 8-16 w dzień powszedni. - Podjeżdżający powinien mieć ze sobą dokument tożsamości oraz dowód zakupu sprzętu, czyli fakturę bądź rachunek. W przypadku ich braku właściciel składa pisemne oświadczenie o prawie własności do pojazdu - informują strażnicy.

Istnieje również możliwość oznakowania rowerów w plenerze na różnego typu festynach współorganizowanych przez łódzkich strażników. Warto z tego skorzystać, bo sezon rowerowy dopiero się rozpoczął. Od półtora miesiąca działa też system Łódzkiego Roweru Publicznego.

TOK FM PREMIUM