Łódzkie. NFZ przeznaczy prawie milion złotych dla szpitali na walkę z cyberprzestępczością

900 tysięcy złotych planuje przekazać szpitalom w Łódzkiem Narodowy Fundusz Zdrowia na walkę z cyberprzestępczością. Urzędnicy przekonują, że wraz z pandemią i rozwojem telemedycyny problemy z atakami hakerskimi są większe. Placówki mogą za te pieniądze sfinansować np. szkolenia personelu.
Zobacz wideo

Informatyzacja opieki medycznej niesie za sobą większe zagrożenia. W ciągu ostatnich kilku lat wprowadzono m.in. e-recepty i e-skierowania. Wszystkie dane pacjentów w przychodniach przechowywane są w komputerach, a nie - jak kiedyś - na papierze.

- Wśród pacjentów nie ma właściwie nikogo, kto nie korzystałby z e-zdrowia czy telemedycyny - potwierdza Anna Leder z łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. - Skomputeryzowanie systemu opieki zdrowotnej z jednej strony ułatwia wiele rzeczy, ale z drugiej niesie za sobą pewne niebezpieczeństwa - dodaje. I przyznaje, że incydenty związane z cyberprzestępczością mogą nawet uniemożliwić prowadzenie leczenia przez placówkę medyczną.

Od epidemii się zaczęło

W 2021 roku na świecie odnotowano znaczny wzrost incydentów związanych z cyberbezpieczeństwem. Ataków skierowanych na szpitale było aż o 71 proc. więcej w porównaniu z rokiem 2020. - W przypadku ataku na służbę zdrowia to może kosztować nawet życie pacjenta - mówi rzeczniczka NFZ w Łodzi. - Takie ataki hakerskie mogą uniemożliwić na przykład przeprowadzanie planowanych operacji czy zabiegu, a to jest już bezpośrednim zagrożeniem - podaje.

NFZ przeznacza specjalną pulę pieniędzy dla szpitali, które prowadzą leczenie czy rehabilitację, opiekę psychiatryczną oraz opiekę nad osobami uzależnionymi, a także dla uzdrowisk. - Są to pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia, ze specjalnego funduszu przeciwdziałaniu COVID-19 - informuje rzeczniczka łódzkiego NFZ.

Można za nie kupić systemy antywirusowe i oprogramowanie zabezpieczające sieć. Mogą to być np. systemy kontroli dostępu administracyjnego i zarządzania uprawnieniami, systemy zapewniające bezpieczeństwo poczty elektronicznej czy służące do tworzenia kopii danych. Można też z tych środków przeprowadzić szkolenia dla pracowników. - Wysokość wsparcia zależy od wartości kontraktu danej placówki z Narodowym Funduszem Zdrowia - wyjaśnia Anna Leder.

Każda placówka może dostać od 240 tysięcy do nawet 900 tysięcy złotych. Środki będzie można otrzymać do końca roku. - W tym celu będą podpisywane specjalne umowy - wyjaśnia rzeczniczka.

Szpitale w Łódzkiem powinny do 30 listopada złożyć wniosek do dyrektora Łódzkiego Oddziału NFZ. Do wniosku muszą dołączyć raport z Systemu Statystyki Ochrony Zdrowia, który potwierdza wypełnienie ankiety badającej poziom bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

TOK FM PREMIUM