Łódzki Fotofestiwal w nietypowej odsłonie. "Niektóre nazwiska artystów są ukryte. Nie możemy ich zdradzać"

W czwartek w Łodzi ruszy Fotofestiwal. Mottem wydarzenia jest "Wspólnota". Dlatego organizatorzy zaprosili do udziału w nim również dwa inne festiwale: Miesiąc Fotografii w Mińsku oraz Odessa Photo Days, które nie mogły odbyć się w tym roku w Białorusi i Ukrainie.
Zobacz wideo

Wystawa "Dom, który nie istnieje", którą będzie można oglądać podczas tegorocznej edycji Fotofestiwalu, została przygotowana przez artystów z Białorusi. - Oddaje mocno i dosadnie naszą sytuację - mówi Andrei Liankevich, twórca wystawy. - To jest teraz nasz najważniejszy problem. Są Białorusini, którzy nie mogą wrócić do swojego domu. Niektóre nazwiska artystów, którzy prezentują tutaj swoje prace, są ukryte. Nie możemy ich zdradzać, bo groziłyby tym osobom prześladowania - dodaje.

Do Łodzi przeniesie się również Festiwal Odessa Foto Days, w ramach którego zaprezentowane zostaną dwa projekty. Pierwsza, przejmująca wystawa zostanie pokazana w Art Inkubatorze. - Zobaczymy, jak zmieniła się przestrzeń miast i wsi ukraińskich w wyniku tej okrutnej napaści - mówi Marta Szymańska, organizatorka Fotofestiwalu.

Druga wystawa będzie zaprezentowana w Off Piotrkowska. - Pokaże w jaki sposób - wśród Ukraińców, w ich przestrzeni publicznej - funkcjonował przez ostatnie lata, czyli do 2014 roku, ten niepokój wojenny i lęk. Bo to wszystko zaczęło się już wcześniej. To również zostanie oddane na zdjęciach - wyjaśnia Szymańska.

Specjalnie na Fotofestiwal powstał film o sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej realizowany przez palestyńskiego reżysera Mohameda Almughanni oraz film o uchodźcach w Polsce autorstwa syryjskiego filmowca Ramiego Shai. - To najbardziej aktualna edycja. Choć jej hasło przewodnie, które brzmi "Wspólnota", zostało wymyślone jeszcze w ubiegłym roku, to obecnie nabrało zupełnie innego wymiaru - podkreśla Krzysztof Candrowicz, dyrektor Fotofestiwalu. - To będzie właściwie Trójfestiwal - dodaje.

Aż 40 wystaw

Impreza będzie trwała 18 dni. Rozpocznie się w czwartek (9 czerwca), a zakończy w niedzielę (26 czerwca). W tym czasie zostanie otwartych 40 wystaw fotograficznych. W weekend otwarcia będą zorganizowane oprowadzania kuratorskie. Dotyczyć będą tematu głównego i czterech wystaw przygotowanych z myślą o tym haśle. Będą to wystawy grupowe artystów z Ukrainy, Białorusi i Czech.

- Przyjechaliśmy z Czech. Mamy tam bardzo dużo polskich studentów. Będziemy pokazywać ich prace w Off Piotrkowska. Są to prace zarówno znanych artystów, jak i takie, które dopiero pierwszy raz będą pokazywane. Wystawie towarzyszy katalog, który ma 400 stron i zawiera historię 30 lat naszej szkoły - mówi artysta z Czech Vladimir Birgus.

Atrakcji będzie więcej

Zaplanowano duży blok muzyczny. Na otwarcie wystąpi zespół Yagody z Ukrainy. Zaśpiewa ukraińskie i bałkańskie pieśni folkowe. - Bardzo się ucieszyliśmy, że zostaliśmy zaproszeni na Fotofestiwal do Łodzi. Zostaliśmy tutaj ciepło przyjęci przez dobrych i empatycznych ludzi - mówi członkini zespołu Zoryana Dybowska z Lwowa.

W piątek (10 czerwca) wystartuje trzydniowy Festiwal Wszystkich Kultur celebrujący wielokulturowość ulicy Piotrkowskiej. Włączają się w to właściciele pubów, kawiarni i restauracji. Będą grać muzykę z krajów pochodzenia ich właścicieli. Usłyszymy utwory włoskie, gruzińskie, indyjskie, czy syryjskie. Muzyczne wydarzenia będą zorganizowane również w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej przy ulicy Pomorskiej 18 oraz w klubie DOM. Tam zagrają DJ-e z Ukrainy: Badalian, Facheroia i Shjva.

W programie są też m.in. pokaz slajdów, robienie zdjęć w studiach fotograficznych, odsłonięcie wyjątkowego muralu i układanie puzzli razem z artystami. Podczas Fotofestiwalu nastąpi również otwarcie nowej łódzkiej instytucji, czyli Muzeum Lalki. - Będzie się działo. Mamy nadzieję, że impreza przyciągnie rzeszę fanów fotografii do naszego miasta - podsumowuje Maciej Łaski, dyrektor Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

Organizatorem Fotofestiwalu jest Fundacja Edukacji Wizualnej, a współorganizatorami: Łódzkie Centrum Wydarzeń, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fabryka Sztuki w Łodzi. Szczegółowy program Fotofestiwalu znaleźć można TUTAJ.

TOK FM PREMIUM