Łódź. Szkoła, a wygląda jak zaplecze dobrej restauracji. "Spełnia światowe standardy"

Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych nr 2 przy ul. Dywizji w Łodzi przeszedł kapitalny remont. Są funkcjonalne pracownie, nowy sprzęt. - Szkoła stała się też przyjazna dla uczniów, również tych z niepełnosprawnościami - mówi Małgorzata Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich.
Zobacz wideo

Duże zmiany nastąpiły zwłaszcza w pracowniach warsztatowych, które nie tylko odnowiono, ale też wyposażono w najnowocześniejsze maszyny, sprzęt laboratoryjny i komplet niezbędnych instalacji. - Myślę, że w takim miejscu będzie nam się chciało uczyć, a to oznacza że stopnie również będą lepsze. Naprawdę szkoła wygląda teraz pięknie - mówi uczeń z klasy kształcącej w zawodzie krawiec.

Najbardziej zmieniła się pracownia gastronomiczna. Została wyposażona w nowoczesny sprzęt. Wyglądem przypomina profesjonalną kuchnię, a nawet zaplecze restauracji porządnego hotelu. Są tam m.in. nowoczesne piece i wielkie regały. Jest też magazyn surowców i magazyn produktów gotowych i sprzętu. - Ta sala spełnia teraz wszelkie możliwe światowe standardy, a niedawno jeszcze tak nie było. Taki cel nam przyświecał, żeby dzieci z niepełnosprawnościami, które miały różnego rodzaju trudności, mogły odnaleźć się na rynku pracy i nabyć kompetencje, które pozwolą im później funkcjonować w społeczeństwie, być samodzielnymi i dobrze sobie radzić - mówi wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik.

- Novum i takim elementem, z którego jesteśmy bardzo dumni, jest stanowisko pracy dla uczniów z niepełnosprawnością ruchową, sprzężoną. W tej pracowni uczniowie będą mieli możliwość przystąpienia do egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe zgodnie ze standardami i wymaganiami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej - mówi Iwona Kowalska, dyrektorka szkoły przy ul. Dywizji.

W ramach inwestycji wykonano również prace instalacyjne i przebudowano pomieszczenia edukacyjne, przede wszystkim pod względem bezpieczeństwa. Są też bardziej funkcjonalne. Na dziedzińcu wewnętrznym szkoły powstał podjazd dla osób niepełnosprawnych z wejściem do pracowni wielozawodowej.

Pracownia krawiecka w Zespole Szkół Zawodowych Specjalnych nr 2 w ŁodziPracownia krawiecka w Zespole Szkół Zawodowych Specjalnych nr 2 w Łodzi KONRAD CIEZKI fb.com/ZabieganyFotografik

Ponadto zmodernizowano pracownię do nauki w zawodzie piekarz, cukiernik i pracownik pomocnicy obsługi hotelowej.

W tym roku miasto zakończyło modernizację trzech szkół ponadpodstawowych. Poza ZSZS nr 2 to również Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych i Technikum Nr 3. - Dzięki naszym inwestycjom szkoły stają się miejscami atrakcyjnymi i nowoczesnymi, ale przede wszystkim dają szanse młodym ludziom do zdobywania wiedzy i rozwijania pasji - dodaje wiceprezydent.

Władze miasta chciałyby, aby wszystkie łódzkie szkoły zyskały nowoczesne pracownie i sprzęt potrzebny do edukacji na miarę XXI wieku. Wartość inwestycji w szkołach to ponad 7 mln złotych.

TOK FM PREMIUM