Pakożery zamieszkały w łódzkim zoo. "Polubiły się od razu. To dobra wróżba"

Tequila i Chip, czyli psy leśne - to nowi mieszkańcy łódzkiego zoo. Zwierzęta przyjechały z Czech. - Chcielibyśmy, aby stworzyły u nas rodzinę - mówią pracownicy ogrodu.
Zobacz wideo

Psy pakożery to gatunek rodziny psowatych. Pochodzą z Ameryki Południowej. - Jest to młodsza samica i rok starszy samiec. To jedyne pakożery na terenie Polski - informuje Borys Ronkowski, pielęgniarz w łódzkim zoo.

Jak dodaje, samica Tequila przyjechała do Łodzi z Pragi już kilka miesięcy temu. Teraz dołączył do niej partner - Chip. - Przyjechał z ogrodu zoologicznego w czeskiej Igławie, ale urodził się w zoo w angielskim Chester. Chcielibyśmy, aby pakożery stworzyły u nas rodzinę - mówi Ronkowski. Zaznacza też, że psy polubiły się od razu. To dobra wróżba.

Psy pakożery w naturze zamieszkują lasy położone w okolicach zbiorników wodnych. - Potrafią dobrze pływać i nurkować. Nawet na łapach mają błony pławne. Te zwierzęta bardzo dobrze się komunikują. Wydają do dziesięciu różnych odgłosów, a do tego porozumiewają się ruchem ogona czy uszu - opisuje Uljana Kałążny, kierownik sekcji hodowlanej w łódzkim zoo. Zwierzęta uznawane są za gatunek egzotyczny.

To nie są zwykłe psy

Pakożery wyglądem nie przypominają psów, które znamy z naszych domów. Dlatego większość odwiedzających zoo może być zdziwiona, gdy przeczyta tabliczkę informującą, że to psy leśne. - To bardzo ciekawe zwierzęta. Różnią się od psów domowych tym, że mają mniej zębów i nieprzemakalne futro - dodaje Uljana Kałążny.

Psy leśne znakują teren. - Ciekawostką jest, że samica znaczy go znacznie wyżej niż samiec, dlatego musi stawać na przednie łapki. Ten gatunek jest unikatowy również dlatego, że samica przewodzi. Nasza Tequila jest więc Alfą - wyjaśnia kierowniczka sekcji hodowlanej.

Psy leśne są aktywne głównie w ciągu dnia. Śpią w obumierających pniach lub norach wykopanych przez pancerniki. W naturze pakożery odżywiają się gryzoniami, wśród których są paki nizinne. Stąd pochodzi ich nazwa. - Tworzą duże stada rodzinne. Razem mogą upolować dużo większą ofiarę. Są w stanie złapać na przykład nandu czy tapira - opowiada edukator z łódzkiego zoo Michał Gołędowski.

Jest to gatunek zagrożony. W naturze liczebność populacji pakożerów stale maleje. W łódzkim ZOO psy leśne można zobaczyć na nowym wybiegu mieszczącym się tuż przy basenie zewnętrznym amazońskich ariranii (wydra wielka).

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

TOK FM PREMIUM