Łódzcy radni dają nowemu ministrowi 100 dni na załatwienie trzech spraw. "Chodzi o miasto, z którego pochodzi"

Trzy kluczowe cele stawiają łódzcy radni przed pochodzącym z tego miasta nowym ministrem Włodzimierzem Tomaszewskim. Jednym z nich jest wsparcie dla Łodzi w walce o prawo organizacji wydarzenia, które jeden z kolegów Tomaszewskiego z rządu określił mianem trzeciorzędnej imprezy.
Zobacz wideo

Włodzimierz Tomaszewski został powołany w skład rządu 22 czerwca. Jest co prawda ministrem bez teki, ale ma się zajmować sprawami samorządu. On sam twierdzi, że na tym się właśnie zna. Przez wiele lat był radnym miejskim w Łodzi, a po raz pierwszy mandat otrzymał jeszcze w 1998 roku. W latach 2002-2010 był wiceprezydentem miasta. W tym czasie w Łodzi rządził Jerzy Kropiwnicki, z którym znali się z "Solidarności".

Tomaszewski zdobył już wcześniej niewielkie doświadczenie w pracy w rządzie. W latach 2000-2001 był wiceministrem rozwoju regionalnego i budownictwa. Od 2019 roku jest posłem IX kadencji. - Liczymy na to, że będzie robił dobrze dla miasta, z którego pochodzi - mówi radna miejska z Łodzi Agnieszka Wieteska.

Trzy sprawy do pana ministra

Zdaniem łódzkich radnych Włodzimierz Tomaszewski, będąc w rządzie, może lobbować na rzecz Łodzi, a tym samym ruszyć kilka ważnych dla miasta spraw, które utknęły. - Pierwszym tematem jest ustawa o rewitalizacji. Łódź musi mieć zapewnione dalsze finansowanie (rewitalizacji - red.), a tymczasem projekt trafił do zamrażarki. Co ciekawe, to pan Tomaszewski jest jej twórcą. Później ten sam los spotkał ustawę przygotowaną przez łódzkich radnych. Mamy nadzieje, że pan Tomaszewski jako minister wyjmie ją z tej zamrażarki, bo problemy dotyczące odnowy centrum miasta są bardzo ważne - zaznacza radny Mateusz Walasek.

Radni miejscy z Łodzi chcieliby również, aby Tomaszewski przyjrzał się Ustawie metropolitalnej. Miałaby ona wesprzeć działalność gmin, które dzięki niej mogłyby wspólnie inwestować i się rozwijać. Jednak i ten projekt utknął. - Ustawa umożliwiłaby harmonijny rozwój aglomeracji łódzkiej i skoordynowany remont komunikacji tak zwanych tramwajów podmiejskich - twierdzi przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski. - Gmina Ozorków nie jest w stanie udźwignąć kosztów modernizacji swojego odcinka, a będąc w metropolii, ten fragment byłby remontowany z finansów wspólnych. Jednocześnie 5 proc. dochodu z PIT-u zostawałoby w naszym samorządzie, czyli w łódzkim związku metropolitalnym - argumentuje samorządowiec.

Łódzcy radni uważają, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie jest zainteresowany przeforsowaniem tej ustawy. - Ten rząd dąży do centralizacji państwa i destrukcji samorządu - twierdzi Gołaszewski.

Ostatnia sprawa, z jaką radni zgłaszają się do Tomaszewskiego, to organizacja w Łodzi Zielonego Expo 2029. O ile władze Łodzi bardzo chcą być organizatorem tej imprezy i widzą w niej potencjał, o tyle rządzący nie popierają tej idei i nie chcą udzielić wsparcia. Agnieszka Wieteska, radna Rady Miejskiej w Łodzi, liczy na to, że pozycja Włodzimierza Tomaszewskiego wpłynie na zmianę tego stanowiska. Wcześniej władze miasta starały się uzyskać poparcie ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Nie udało się. - Minister Gliński powiedział, że jest to trzeciorzędna impreza. Mamy nadzieję, że wicepremier Tomaszewski przekona swojego kolegę, że Zielone Expo 2029 jest szansą na rozwój Łodzi - mówi radna Agnieszka Wieteska.

Co na to Tomaszewski?

O tym, że Włodzimierz Tomaszewski wejdzie do rządu, mówiło się już na początku czerwca. Miał zająć miejsce ministra Michała Cieślaka, który podał się do dymisji, gdy wyszło na jaw, że domagał się zwolnienia z pracy naczelniczki poczty w Pacanowie po tym, jak kobieta poskarżyła mu się na rosnące ceny.

Wtedy Tomaszewski mówił dla TVN24: "Ja zajmuję się samorządem od początku jego odrodzenia. Współtworzyłem reformy. Współpracowałem także z panem Cieślakiem, jeśli chodzi o uzupełnienie reform. Tego, czego nie udało się zrealizować na początku, przy kolejnych etapach. Teraz, w tej chwili jest ten czas, kiedy można to uzupełnić. Prace były realizowane. Przedstawiłem także swoje koncepcje".

Łódzcy radni dają Tomaszewskiemu 100 dni na to, aby pokazał, że działa na rzecz samorządu i że naprawdę chce uzupełnić i wprowadzić te ustawy w życie.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

TOK FM PREMIUM