Łódzkie. Pięć milionów na szkolenia dla uchodźców z Ukrainy. "Chcą poznawać tajniki zawodu"
Właścicielka salonu kosmetycznego w Rawie Mazowieckiej - po wybuchu wojny w Ukrainie - zatrudniła dwie uchodźczynie. W ten sposób chciała i mogła pomóc. Kobiety cały czas uczą się nowych rzeczy. Chcą się szkolić i rozwijać. - One uciekły przed toczącymi się w ich rodzinnych miejscowościach działaniami wojennymi. Najważniejsze dla mnie, że chcą poznawać tajniki tego zawodu. Dzięki temu będą mogły wykonywać coraz więcej zabiegów - mówi. Zapowiada, że z dofinasowania na ich szkolenia chętnie skorzysta.
Program już jest
Pieniądze na kursy dla uchodźców z Ukrainy pochodzą z programu Strefa RozwoYou2. To już druga edycja projektu skierowanego do mikro i średnich przedsiębiorców. Mogą się oni ubiegać o dofinansowanie wynoszące 80 lub 50 procent wartości szkoleń. Do rozdysponowania jest 5 milionów złotych. Pieniądze można przeznaczyć na szkolenia, usługi doradcze oraz na studia podyplomowe.
- To nasza reakcja na trudną sytuację obywateli z Ukrainy, którzy uciekli przed wojną - informuje Mateusz Słonecki z Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która zajmuje się rozdysponowywaniem środków. - Firmy zatrudniające uchodźców z Ukrainy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie szkoleń dla nich, co pozwoli im zdobyć nowe umiejętności, zawody, dostosować się do wymagań rynku pracy - wyjaśnia dalej.
W województwie łódzkim jest obecnie oficjalnie zarejestrowanych nieco ponad 35 tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy. Większość to kobiety. Wiele z nich nigdy wcześniej nie pracowało. Niezależnie od tego w jakim zawodzie znajdą pracę w Polsce, są to często pracownicy niewykwalifikowani. - Jest to pomoc kluczowa w procesie asymilacji obywateli Ukrainy dotkniętych przez wojnę, którzy chcieliby rozpocząć w Polsce nowe życie - podkreśla Słonecki.
Wielu Ukraińców zamierza na dłużej pozostać w naszym kraju. Dlatego każdy projekt, który ma na celu aktywizację zawodową czy pomoc w utrzymaniu pracy przez uchodźców jest na wagę złota. Mówił o tym podczas wizyty w Łodzi minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. - Takie projekty jak Strefa RozwoYou2 to kolejny dowód na to, jak bliscy są dla Polski nasi wschodni sąsiedzi - podkreślał. - Mówimy o programie, który ma umożliwić szkolenia pracowników z Ukrainy, by w jak najlepszy sposób adaptować ich do wykonywania konkretnej pracy. Korzyść jest obopólna. Dzięki temu rodzimi przedsiębiorcy zyskają wykwalifikowanych pracowników, a obywatele Ukrainy niezbędną im do nowej pracy wiedzę - dopowiadał.
Polskiego też będą uczyć
Można skorzystać ze szkoleń typowo zawodowych - dokształcających pracowników oraz takich, w efekcie których nabędą zupełnie nowych umiejętności. Można też skorzystać z nauki języka polskiego.
W ramach projektu Strefa RozwoYou2 - Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna przekazuje bony rozwojowe o wartości 9240 złotych na jednego pracownika. Można szkolić zarówno osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas określony, nieokreślony, jak i uchodźców, którzy pracują na umowach cywilno-prawnych. Kursy, które będą organizowane, muszą dotyczyć branż znajdujących się w Bazie Usług Rozwojowych. Dodatkowo będzie można skorzystać z pomocy tłumacza w procedurze zapisu.
Będą też organizowane spotkania, podczas których przedsiębiorcy, obcokrajowcy uciekający z obszarów wojny i firmy pośredniczące będą mogli poznać swoje oferty i zaproponować zatrudnienie. - Zachęcam do udziału w tym programie. Wydaje się on być bardzo korzystny dla wszystkich stron - zachęca Marek Michalik, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Więcej informacji na temat warunków programu znaleźć można TUTAJ.
-
Awantura z Polską to temat numer jeden w Ukrainie. Obrywa się też Zełenskiemu
-
"Zielona granica" w Białystoku. Agnieszka Holland: To, co władza mówi, nie robi na mnie wrażenia. Przeraża mnie coś innego
-
Takiej inwestycji Warszawa jeszcze nie widziała. "Myślę, że urzędnicy się przejęli"
-
Afera wizowa odbija się czkawką na drugim końcu świata. "Osoby zgłaszały problemy"
-
Konfederacja w Katowicach. Pod Spodkiem buczenie. "Niech wiedzą"
- Szkoła bez zadań domowych? W tej gminie to się sprawdziło. "Tak mi się zamarzyło"
- Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
- "Czemu rosyjska telewizja mówi do mnie po polsku?". "Doniesienia z putinowskiej Polski" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Brzetislav Danczak nowym ambsadorem Czech w Polsce. Pokieruje również misją dyplomatyczną w Kijowie
- Były szef PKW: Osób, które nie chcą wziąć udziału w referendum, nie można nazywać wrogami demokracji