Łódzkie. Pięć milionów na szkolenia dla uchodźców z Ukrainy. "Chcą poznawać tajniki zawodu"

Firmy zatrudniające uchodźców w Łódzkiem będą mogły starać się o dofinansowanie do szkoleń dla swoich nowych pracowników. Dzięki temu Ukraińcy zdobędą nowe umiejętności i będą mogli dostosować się do wymagań rynku. - To nasza reakcja na trudną sytuację obywateli z Ukrainy, którzy uciekli przed wojną - mówią organizatorzy akcji.
Zobacz wideo

Właścicielka salonu kosmetycznego w Rawie Mazowieckiej - po wybuchu wojny w Ukrainie - zatrudniła dwie uchodźczynie. W ten sposób chciała i mogła pomóc. Kobiety cały czas uczą się nowych rzeczy. Chcą się szkolić i rozwijać. - One uciekły przed toczącymi się w ich rodzinnych miejscowościach działaniami wojennymi. Najważniejsze dla mnie, że chcą poznawać tajniki tego zawodu. Dzięki temu będą mogły wykonywać coraz więcej zabiegów - mówi. Zapowiada, że z dofinasowania na ich szkolenia chętnie skorzysta.

Program już jest

Pieniądze na kursy dla uchodźców z Ukrainy pochodzą z programu Strefa RozwoYou2. To już druga edycja projektu skierowanego do mikro i średnich przedsiębiorców. Mogą się oni ubiegać o dofinansowanie wynoszące 80 lub 50 procent wartości szkoleń. Do rozdysponowania jest 5 milionów złotych. Pieniądze można przeznaczyć na szkolenia, usługi doradcze oraz na studia podyplomowe.

- To nasza reakcja na trudną sytuację obywateli z Ukrainy, którzy uciekli przed wojną - informuje Mateusz Słonecki z Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która zajmuje się rozdysponowywaniem środków. - Firmy zatrudniające uchodźców z Ukrainy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie szkoleń dla nich, co pozwoli im zdobyć nowe umiejętności, zawody, dostosować się do wymagań rynku pracy - wyjaśnia dalej.

W województwie łódzkim jest obecnie oficjalnie zarejestrowanych nieco ponad 35 tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy. Większość to kobiety. Wiele z nich nigdy wcześniej nie pracowało. Niezależnie od tego w jakim zawodzie znajdą pracę w Polsce, są to często pracownicy niewykwalifikowani. - Jest to pomoc kluczowa w procesie asymilacji obywateli Ukrainy dotkniętych przez wojnę, którzy chcieliby rozpocząć w Polsce nowe życie - podkreśla Słonecki.

Wielu Ukraińców zamierza na dłużej pozostać w naszym kraju. Dlatego każdy projekt, który ma na celu aktywizację zawodową czy pomoc w utrzymaniu pracy przez uchodźców jest na wagę złota. Mówił o tym podczas wizyty w Łodzi minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. - Takie projekty jak Strefa RozwoYou2 to kolejny dowód na to, jak bliscy są dla Polski nasi wschodni sąsiedzi - podkreślał. - Mówimy o programie, który ma umożliwić szkolenia pracowników z Ukrainy, by w jak najlepszy sposób adaptować ich do wykonywania konkretnej pracy. Korzyść jest obopólna. Dzięki temu rodzimi przedsiębiorcy zyskają wykwalifikowanych pracowników, a obywatele Ukrainy niezbędną im do nowej pracy wiedzę - dopowiadał.

Polskiego też będą uczyć

Można skorzystać ze szkoleń typowo zawodowych - dokształcających pracowników oraz takich, w efekcie których nabędą zupełnie nowych umiejętności. Można też skorzystać z nauki języka polskiego. 

W ramach projektu Strefa RozwoYou2 - Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna przekazuje bony rozwojowe o wartości 9240 złotych na jednego pracownika. Można szkolić zarówno osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas określony, nieokreślony, jak i uchodźców, którzy pracują na umowach cywilno-prawnych. Kursy, które będą organizowane, muszą dotyczyć branż znajdujących się w Bazie Usług Rozwojowych. Dodatkowo będzie można skorzystać z pomocy tłumacza w procedurze zapisu.

Będą też organizowane spotkania, podczas których przedsiębiorcy, obcokrajowcy uciekający z obszarów wojny i firmy pośredniczące będą mogli poznać swoje oferty i zaproponować zatrudnienie. - Zachęcam do udziału w tym programie. Wydaje się on być bardzo korzystny dla wszystkich stron - zachęca Marek Michalik, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Więcej informacji na temat warunków programu znaleźć można TUTAJ.

TOK FM PREMIUM