Przesympatyczna panda mała przyszła na świat w łódzkim ZOO. To drugie dziecko pary misiów

Jeszcze nie ma imienia, a opiekunowie nie wiedzą nawet, czy jest samcem, czy samicą. - Na razie potrzebuje spokoju - mówią pracownicy o pandzie małej, która urodziła się niedawno w ZOO w Łodzi. Kiedy będzie można ją zobaczyć na wybiegu?
Zobacz wideo

Mama urodzonej pandy małej to 9-letnia Ofelia, a jej tata to 4-letni Otello. Dwa lata temu na świat przyszło ich pierwsze dziecko - Liviana. Przez rok w łódzkim ogrodzie mieszkały trzy pandy małe. Potem jednak Liviana wyjechała do ZOO w Pilźnie. Dlatego tym bardziej czekano na kolejne potomstwo. - Każde narodziny w ogrodzie zoologicznym to wielkie szczęście nie tylko dla rodziców, ale również dla opiekunów i pozostałych pracowników ZOO - mówi Paulina Klimas-Stasiak, rzecznika ZOO w Łodzi.

Panda mała to gatunek zagrożony wyginięciem. - Właśnie dlatego nasza radość jest tym większa - mówi z kolei Magdalena Hołysz, opiekunka pand w ZOO. Największym problemem w przypadku pand małych jest niszczenie siedlisk poprzez wycinkę drzew. - Wylesianie prowadzi do tworzenia się izolowanych grup, które nie mają możliwości przemieszczania się oraz wymiany genów - wyjaśnia Hołysz. - Istotnym problemem są także polowania i nielegalny handel osobnikami odłowionymi z natury - dodaje.

Na razie jej nie zobaczymy

Panda mała przyszła na świat 22 czerwca. Od tego momentu potrzebuje około dwóch miesięcy, aby mogła samodzielnie funkcjonować i opuszczać budkę. Na razie maluchem zajmuje się Ofelia. - Jest bardzo czuła - twierdzi opiekunka. - Zajmuje się swoim potomstwem bardzo troskliwie i sama spędza dużo czasu ze swoim dzieckiem w budce. Czasem przenosi małą pandę w inne miejsce, co jest charakterystyczne dla tego gatunku - dodaje.

Mała panda jeszcze na razie nie widzi, ale lada moment zacznie oglądać świat. Pracownicy ZOO nie wiedzą na razie, czy to samica, czy samiec. - Zwierzęta potrzebują teraz dużo spokoju - mówi Magdalena Hołysz.

Opiekunowie obserwują wszystkie trzy pandy bardzo uważnie, aby wszystko przebiegało pomyślnie. - Pod koniec wakacji maluch zacznie samodzielnie wędrować po wybiegu i wówczas będzie można go zobaczyć. W tej chwili na wybiegu pand można wypatrywać Otella i Ofelii - podsumowuje Paulina Klimas-Stasiak. Orientarium ZOO Łódź czynne jest codziennie w godzinach od 9 do 19.

Dlaczego panda mała?

Panda mała inaczej zwana jest pandą rudą lub czerwoną. To ssak drapieżny z rodziny pandkowatych. Występuje na terenie południowych Chin, północno-wschodnich Indii i Nepalu. Pandka osiąga długość w granicach 51-63 cm. Samce ważą zwykle nieco więcej niż samice, bo do ponad 6 kg. Samice osiągają wagę do 4,5 kg. Długość ogona pandy małej wynosić może od 30 do nawet 60 cm.

Zwierzęta te mają barwę rdzawą lub rdzawo-brązową. Ogon zdobią nieco ciemniejsze pierścienie. Jest puszysty, a na końcu ciemniejszy, podobnie jak brzuch i łapy. Za to pyszczek, policzki i końce uszu są białe.

Pandy małe są wszystkożerne, ale częściej żywią się roślinami. Prowadzą nocy tryb życia. Ich rozmnażanie trwa od 90 do 150 dni. Na świat w jednym miocie może przyjść od 1 do 5 młodych.

Międzynarodowy Dzień Pandy Rudej (małej) obchodzony jest 18 września. Wtedy w łódzkim ZOO organizowane są różne atrakcje, w tym gry terenowe związane z tym gatunkiem. Tego dnia - odwiedzając ZOO - wspieramy pandy małe, bo część dochodu z biletów przekazywana jest na Red Panda Network. To organizacja chroniąca te zwierzęta w naturze. Finansuje badania i monitoring terenowy dzikich populacji, bierze udział w odnawianiu ich naturalnych siedlisk, zapewnia też zrównoważone źródła utrzymania dla lokalnych społeczności o niewielkich możliwościach gospodarczych, zmniejszając ich zależność od zasobów leśnych. Prowadzi również działania edukacyjne mające na celu popularyzowanie wiedzy o tym gatunku.

TOK FM PREMIUM