Łódzkie "Yoł Yoł Seniorki" dostaną nowe kostiumy. Rozdano granty dla osób starszych

Nowe stroje dla tańczących seniorek albo specjalne stoły do gier planszowych dla podopiecznych DPS - w Łodzi rozstrzygnięto właśnie konkurs na miejskie mikrogranty. Można było uzyskać nawet 5 tysięcy złotych na działania dedykowane osobom starszym.
Zobacz wideo

Jedną z grup, która załapała się na mikrogrant są seniorki z grupy "Yoł Yoł Seniorzy". Panie znane są z tego, że - zamiast polki czy piosenek z lat 60. - wybierają muzykę bardziej nowoczesną, a konkretnie hip-hop. Odważyły się i tańczą nie tylko dla siebie. Występują na scenie i chętnie opowiadają o swojej pasji. - Dzięki temu świetnie się czują, mają dużo energii. Mówią, że nic je nie boli. To dla nich fantastyczna rozrywka, a przy okazji też aktywność fizyczna. Dodatkowo jest to spotkanie ze znajomymi - opowiada Agnieszka Rutkowska z biura prasowego łódzkiego ratusza.

Grupa seniorek jest coraz bardziej znana w Łodzi i regionie. Pojawia się także na ogólnopolskich scenach i konkursach. Do tej pory brakowało im jednak kostiumów, którymi mogłyby wyróżniać się spośród innych i które stanowiłyby ich spójny element rozpoznawczy. - Panie uznały, że potrzebują nowych strojów, bo wszystkie tego typu grupy bardzo dbają o swój wizerunek zewnętrzny - podkreśla Rutkowska. Postanowiły, że wezmą udział w konkursie na miejskie mikrogranty dla seniorów, za które mogłyby sfinansować kostiumy. 

Pomysł spodobał się komisji konkursowej. W ramach projektu panie będą zdobędą środki na stroje, a w ich przygotowaniu pomoże profesjonalna krawcowa. Do tego będą miały uszyte specjalne worki na ubrania, żeby lepiej je chronić. - Seniorki już niedługo, na miejskich imprezach, wystąpią właśnie w tych nowych strojach - zapowiada urzędniczka.

Planszówki na czasie

Inną grupą, której udało się zgarnąć mikrogrant, są seniorzy z Domu Pomocy Społecznej przy ul. Przyrodniczej. Wnioskowali o stoły do gier planszowych, które pomogłyby im się integrować. - Stoły będą wykorzystywane nie tylko do codziennych gier między sobą, ale również do tego, aby integrować się z seniorami z innych domów pomocy podczas organizowanych turniejów - opowiada Agnieszka Rutkowska. Nadmienia, że podopieczni DPS-u przy Przyrodniczej zamierzają też zapraszać lub prowadzić turnieje dla młodzieży szkolnej. - Te stoły mają być zatem dobrym pretekstem do spotkań międzypokoleniowych oraz do ćwiczenia umysłu - przekonuje nasza rozmówczyni. 

W ramach programu "Mikrogranty dla Seniorów" można uzyskać bezzwrotne wsparcie finansowe do 5 tys. złotych na realizację działań dedykowanych osobom 60 plus. W tym roku wybrano w sumie 23 projekty, na które przeznaczono ponad 100 tysięcy złotych. Starsi mieszkańcy będą m.in. uczyć się pływania czy obsługi smartfona.

Cel to integracja

Jednocześnie w Łodzi rozstrzygnięto inny konkurs - "Mikrogranty miejskie" - w którym również można było uzyskać dofinansowanie na realizację lokalnych inicjatyw. Komisji spodobał się m.in. pomysł oznakowania trasy rowerowej w Lesie Łagiewnickim, a potem zrobienia integracyjnej imprezy dla rowerzystów.

- Grupa zapaleńców zwróciła uwagę, że jest tam [w lesie] sporo tras, ale nie ma dobrze przygotowanej, oznakowanej ścieżki dla rowerzystów wyczynowych. Chodzi o takie osoby, które chcą po lesie jeździć szybko, nie będąc narażonym na kolizję z pieszymi. Powstanie więc odrębna oznakowana trasa - informuje Rutkowska.

Projekty mają integrować sąsiadów bądź środowiska skupione wokół konkretnej idei czy tematu. - W tym roku kilka projektów ma na celu integrację polsko-ukraińską. Sporo wniosków dotyczy zieleni, zagospodarowania przestrzeni, podwórka czy najbliższego otoczenia - wylicza nasza rozmówczyni.

W ramach programu "Miejskiego Programu Mikrograntów" zrealizowanych będzie 36 projektów.

TOK FM PREMIUM