Czarno na wakacyjnej mapie wypadków w Łódzkiem. Mniej wypadków, ale więcej ofiar
Porównując dane od początku wakacji, czyli od zakończenia roku szkolnego (24 czerwca) do końca lipca - na terenie województwa łódzkiego doszło do 293 wypadków. W analogicznym okresie w 2021 roku było ich nieco więcej, bo 298.
Ranne zostały 363 osoby. To znów nieco mniej niż rok temu, kiedy to poszkodowanych było 382. Gorzej wygląda statystyka dotycząca ofiar śmiertelnych. W tym roku na drogach regionu łódzkiego zginęły 22 osoby (to tylko pierwsza połowa wakacji). Dla porównania - w 2021 roku ofiar w tym samym czasie było 17.
- Przyczyny wypadków pozostają niezmienne. To przede wszystkim nadmierna prędkość, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu - wymienia mł. insp. Joanna Kącka, rzeczniczka prasowa Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi.
Przykładów jest wiele
Na drogach giną zarówno piesi, rowerzyści, motocykliści, jaki i kierujący samochodami czy pasażerowie. 30 lipca doszło do śmiertelnego wypadku na drodze krajowej nr 74 za Sulejowem. Zderzył się samochód osobowy z ciężarowym. - W wyniku wypadku zginęła 45-letnia kobieta kierująca toyotą. Dwie pasażerki, w wieku 15 i 18 lat, również odniosły obrażenia. Jedna z nich została przetransportowana śmigłowcem LPR do szpitala w Łodzi, a druga trafiła do szpitala w Piotrkowie. Kierujący ciężarówką nie został ranny, był trzeźwy - poinformowała st. asp. Izabela Gajewska, oficer prasowa policji w Piotrkowie.
W trakcie wakacji w wypadkach na drogach regionu zginęło czworo pieszych. Rannych było 47. Jeden z wypadków wydarzył się w Justynowie, w gminie Andrespol. Śmierć na miejscu poniósł 59-letni pieszy. Zginął pod kołami volkswagena, którym kierował 46-letni mężczyzna.
Śmierć poniosło również czworo rowerzystów. Rannych zostało 62. Jeden z wypadków miał miejsce 25 lipca w miejscowości Czestków B, w powiecie łaskim. 19-latek został potrącony przez kierowcę ciągnika siodłowego. Mężczyzna został przewieziony do szpitala, jednak nie udało się go uratować.
Zginęło również dwóch motocyklistów. Rannych zostało 24. Jeden z poważnych wypadków wydarzył się na drodze wojewódzkiej nr 483 w Prusicko Rzędowie, w powiecie pajęczańskim. W wyniku zderzenia motocyklu z samochodem osobowym dwie osoby w ciężkim stanie przetransportowano do szpitala śmigłowcem LPR. - Kierujący toyotą, podczas manewru wyprzedzania, uderzył w motocykl, który wykonywał manewr skrętu w lewo - wyjaśnia sierż. sztab. Wioletta Mielczarek. - Motocyklista i pasażerka doznali poważnych obrażeń ciała. Kierujący byli trzeźwi - dodaje.
Policjanci interweniowali również przy 2759 kolizjach drogowych. Rok temu o tej samej porze było ich mniej, bo 2663.
Pijanych wciąż dużo
Funkcjonariusze - podczas kontroli - wyeliminowali z ruchu 714 nietrzeźwych kierujących. Prawie tyle samo było ich w analogicznym czasie w 2021 roku, bo 715. W wielu przypadkach zostają zatrzymani do kontroli, bo jadą niezgodnie z przepisami ruchu drogowego. Do jednego z takich przypadków doszło 26 lipca w Łowiczu. - Policjanci z ruchu drogowego łowickiej komendy na osiedlu Górki zatrzymali do kontroli drogowej opla. Za kierownicą pojazdu siedział 38-letni mieszkaniec powiatu łowickiego, od którego mundurowi wyczuli alkohol. Po zbadaniu stanu trzeźwości okazało się, że kierujący ma dwa promile alkoholu w organizmie. Zakończył tym samym swoją jazdę - informowała nadkom. Urszula Szymczak, rzeczniczka policji w Łowiczu.
Policjanci apelują o rozsądek i wsiadanie za kierownicę tylko trzeźwym. Przypominają, że za taki czyn grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności oraz utrata uprawnień do kierowania.
Bezpiecznie do końca wakacji
Na drogach całej Polski, w tym regionu łódzkiego, trwa policyjna akcja "Bezpieczne wakacje". Spotkamy więcej patroli policyjnych, szczególnie w weekendy, kiedy to następuje zmiana turnusów i ruch jest większy. Sprawdzany jest stan techniczny pojazdów, w tym również autokarów przewożących dzieci na kolonie. Policjanci kontrolują prędkość i trzeźwość kierujących.
-
Awantura z Polską to temat numer jeden w Ukrainie. Obrywa się też Zełenskiemu
-
"Zielona granica" w Białystoku. Agnieszka Holland: To, co władza mówi, nie robi na mnie wrażenia. Przeraża mnie coś innego
-
Takiej inwestycji Warszawa jeszcze nie widziała. "Myślę, że urzędnicy się przejęli"
-
Afera wizowa odbija się czkawką na drugim końcu świata. "Osoby zgłaszały problemy"
-
Konfederacja w Katowicach. Pod Spodkiem buczenie. "Niech wiedzą"
- ''Koszmar, gdy ktoś ci mówi, że wynajmie mieszkanie tylko białym"
- Złote Lwy 2023 dla filmu "Kos". Zakończył się Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
- Szkoła bez zadań domowych? W tej gminie to się sprawdziło. "Tak mi się zamarzyło"
- Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
- "Czemu rosyjska telewizja mówi do mnie po polsku?". "Doniesienia z putinowskiej Polski" [FRAGMENT KSIĄŻKI]