Czarno na wakacyjnej mapie wypadków w Łódzkiem. Mniej wypadków, ale więcej ofiar

22 osoby zginęły od początku wakacji do końca lipca na drogach regionu łódzkiego. Rok temu ofiar wypadków było 17. Doszło też do większej liczby kolizji drogowych. Nietrzeźwych kierowców jest tyle samo, ale wciąż stanowią duże niebezpieczeństwo.
Zobacz wideo

Porównując dane od początku wakacji, czyli od zakończenia roku szkolnego (24 czerwca) do końca lipca - na terenie województwa łódzkiego doszło do 293 wypadków. W analogicznym okresie w 2021 roku było ich nieco więcej, bo 298.

Ranne zostały 363 osoby. To znów nieco mniej niż rok temu, kiedy to poszkodowanych było 382. Gorzej wygląda statystyka dotycząca ofiar śmiertelnych. W tym roku na drogach regionu łódzkiego zginęły 22 osoby (to tylko pierwsza połowa wakacji). Dla porównania - w 2021 roku ofiar w tym samym czasie było 17.

- Przyczyny wypadków pozostają niezmienne. To przede wszystkim nadmierna prędkość, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu - wymienia mł. insp. Joanna Kącka, rzeczniczka prasowa Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi.

Przykładów jest wiele

Na drogach giną zarówno piesi, rowerzyści, motocykliści, jaki i kierujący samochodami czy pasażerowie. 30 lipca doszło do śmiertelnego wypadku na drodze krajowej nr 74 za Sulejowem. Zderzył się samochód osobowy z ciężarowym. - W wyniku wypadku zginęła 45-letnia kobieta kierująca toyotą. Dwie pasażerki, w wieku 15 i 18 lat, również odniosły obrażenia. Jedna z nich została przetransportowana śmigłowcem LPR do szpitala w Łodzi, a druga trafiła do szpitala w Piotrkowie. Kierujący ciężarówką nie został ranny, był trzeźwy - poinformowała st. asp. Izabela Gajewska, oficer prasowa policji w Piotrkowie.

W trakcie wakacji w wypadkach na drogach regionu zginęło czworo pieszych. Rannych było 47. Jeden z wypadków wydarzył się w Justynowie, w gminie Andrespol. Śmierć na miejscu poniósł 59-letni pieszy. Zginął pod kołami volkswagena, którym kierował 46-letni mężczyzna.

Śmierć poniosło również czworo rowerzystów. Rannych zostało 62. Jeden z wypadków miał miejsce 25 lipca w miejscowości Czestków B, w powiecie łaskim. 19-latek został potrącony przez kierowcę ciągnika siodłowego. Mężczyzna został przewieziony do szpitala, jednak nie udało się go uratować.

Zginęło również dwóch motocyklistów. Rannych zostało 24. Jeden z poważnych wypadków wydarzył się na drodze wojewódzkiej nr 483 w Prusicko Rzędowie, w powiecie pajęczańskim. W wyniku zderzenia motocyklu z samochodem osobowym dwie osoby w ciężkim stanie przetransportowano do szpitala śmigłowcem LPR. - Kierujący toyotą, podczas manewru wyprzedzania, uderzył w motocykl, który wykonywał manewr skrętu w lewo - wyjaśnia sierż. sztab. Wioletta Mielczarek. - Motocyklista i pasażerka doznali poważnych obrażeń ciała. Kierujący byli trzeźwi - dodaje.

Policjanci interweniowali również przy 2759 kolizjach drogowych. Rok temu o tej samej porze było ich mniej, bo 2663.

Pijanych wciąż dużo

Funkcjonariusze - podczas kontroli - wyeliminowali z ruchu 714 nietrzeźwych kierujących. Prawie tyle samo było ich w analogicznym czasie w 2021 roku, bo 715. W wielu przypadkach zostają zatrzymani do kontroli, bo jadą niezgodnie z przepisami ruchu drogowego. Do jednego z takich przypadków doszło 26 lipca w Łowiczu. - Policjanci z ruchu drogowego łowickiej komendy na osiedlu Górki zatrzymali do kontroli drogowej opla. Za kierownicą pojazdu siedział 38-letni mieszkaniec powiatu łowickiego, od którego mundurowi wyczuli alkohol. Po zbadaniu stanu trzeźwości okazało się, że kierujący ma dwa promile alkoholu w organizmie. Zakończył tym samym swoją jazdę - informowała nadkom. Urszula Szymczak, rzeczniczka policji w Łowiczu.

Policjanci apelują o rozsądek i wsiadanie za kierownicę tylko trzeźwym. Przypominają, że za taki czyn grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności oraz utrata uprawnień do kierowania.

Bezpiecznie do końca wakacji

Na drogach całej Polski, w tym regionu łódzkiego, trwa policyjna akcja "Bezpieczne wakacje". Spotkamy więcej patroli policyjnych, szczególnie w weekendy, kiedy to następuje zmiana turnusów i ruch jest większy. Sprawdzany jest stan techniczny pojazdów, w tym również autokarów przewożących dzieci na kolonie. Policjanci kontrolują prędkość i trzeźwość kierujących.

TOK FM PREMIUM