Zobaczyć Łódź w innym świetle. Weekendowy Festiwal Światła skumulowany w trzech punktach miasta

Animacje na budynkach, mapping, świetliste dmuchawce. Do tego koncerty, imprezy i... sporo utrudnień na drogach. Łódź szykuje się do weekendowego Festiwalu Światła, a organizatorzy, zachwalając program, liczą na rekonrd frekwencji.

W ten weekend Łódź już po raz dwunasty rozbłyśnie milionami kolorowych świateł. Organizatorzy liczą, że pobity zostanie rekord frekwencji i będzie je oglądać milion ludzi. Dotychczas największą popularnością cieszyła się edycja z 2019 roku, kiedy łódzki festiwal odwiedziło 850 tys. osób.

- Program tegorocznej imprezy jest bogaty, ale też skumulowany na ściśle określonej przestrzeni. Stworzyliśmy trójkąt złożony z wydarzeń festiwalowych. Jest to plac Dąbrowskiego, ulica Piotrkowska ze skrzyżowaniem z ulicą Narutowicza i kolejny punkt to ulica Piotrkowska przy ul. Roosevelta. Dodatkowo oświetlone będą również parki miejskie, czyli Park Moniuszki i Park Sienkiewicza - wylicza Beata Konieczniak, organizatorka Festiwalu Światła w Łodzi.

Podziwiać będzie można monumentalne instalacje, widowiskowe mappingi i świetliste dmuchawce. Największymi atrakcjami będą animacje na budynkach. Pięknie oświetlona będzie cerkiew Aleksandra Newskiego oraz EC1 Łódź Miasto Kultury. Przede wszystkim jednak warto będzie się przejść główną ulicą miasta i zwrócić uwagę na kamienice numer 53, 76, 90, 99, 146 i 149. - Staraliśmy się tak wszystko ułożyć i zorganizować obszar festiwalowy, aby spacer rodzinny trwał jeden wieczór - zachęca organizatorka imprezy.

Światło w towarzystwie muzyki

Festiwal to jednak nie tylko animacje świetlne. W tym roku zasadniczym elementem będzie też muzyka. - Jeszcze nigdy nie było w programie tyle muzyki na żywo. Zaczynamy mocno i można powiedzieć, że będziemy się rozkręcać. Wszystkie trzy dni to wrażenia muzyczne - mówi Konieczniak.

Pierwszego dnia festiwalu na placu Dąbrowskiego wystąpią zespoły The Bullseyes i Heima, następnego dnia Rebel Babel pod batutą Łukasza L.U.C Rostkowskiego, a gościnnie towarzyszyć im będą gwiazdy takie jak: Anna Karwan, Kiwi, Magda Kumorek i Piotr Rogucki. W niedzielę w świetlnej oprawie wystąpią soliści Teatru Wielkiego w Łodzi.

Muzycznie będzie również w EC1 - Łódź Miasto Kultury. Tutaj pojawi się muzyka klubowa, a zadba o to łódzka grupa Sonic Trip.

Wydarzenia muzyczne zaplanowano również na ul. Piotrkowskiej. Na jednym z balkonów kamienic pojawią się bracia Steczkowie. - Paweł jest kompozytorem, producentem, multiinstrumentalistą. Piotr gra na skrzypcach i fletach. Łącząc jazz, film music i world music, wypracowali własny artystyczny i oryginalny styl. Będzie to nietypowe wydarzenie, szczególnie w połączeniu ze światłem - dodaje organizatorka.

Z okien kolejnych kamienic będzie płynąć muzyka w jeszcze innym stylu. W jednym z nich trafimy na DJ-ów. Tu też będzie nietypowo, bo Arkadiusz Zwoliński, Łukasz Szpoton i Sławomir Florkowski wystąpią ze skrzypkiem Michałem Matuszewskim oraz saksofonistami: Markiem Maciejewskim, Krzysztofem Śliwińskim i Pawłem Noszczyńskim.

Wyłączony ruch w mieście

W związku z festiwalem przez 3 dni na utrudnienia w ruchu muszą się przygotować kierowcy. W godzinach 17-1 zamknięta będzie część miasta pomiędzy dworcem Łódź Fabryczna, ulicą Kościuszki, ulicą Jaracza a aleją Piłsudskiego. - Osoby, które przyjadą do Łodzi samochodem, zachęcamy do skorzystania z parkingu na dworcu Łódź Fabryczna, do którego dostęp będzie bez zmian, czyli poprzez aleję Rodziny Scheiblerów i aleję Rodziny Grohmanów - wyjaśnia rzecznik Zakładu Dróg i Transportu Tomasz Andrzejewski.

Po festiwalowym miasteczku będzie można się poruszać komunikacją miejską, która z tej okazji zostanie wzmocniona, a godziny jej funkcjonowania będą wydłużone do 1 w nocy. Uruchomione zostaną dodatkowe linie: 18, która będzie kursowała przez sam środek festiwalu, oraz specjalna linia 151. - Linia ta będzie obsługiwana zabytkowymi pojazdami, co będzie dodatkową atrakcją. Autobusy będą kursowały średnio co 15 minut, a ich trasa przebiegać będzie od dworca Łódź Fabryczna przez ulicę Kilińskiego, aleję Piłsudskiego, ul. Kościuszki oraz ul. Jaracza i potem ponownie wróci na dworzec Łódź Fabryczna - wyjaśnia rzecznik ZDiT-u. - Będzie więc krążyła pomiędzy festiwalowymi atrakcjami, aby z łatwością można było przemieszczać się pomiędzy mappingami i instalacjami - dodaje.

Dodatkowo podczas Festiwalu Światła w sobotę i niedzielę wydłużone zostanie do godzin wieczornych funkcjonowanie Łódzkiej Linii Turystycznej 0 kursującej na trasie Retkinia - Piotrkowska Centrum - plac Niepodległości. Można będzie się przejechać przedwojennym tramwajem typu Sanok, czerwonym składem wagonów 5N z lat 60. czy rozświetlonym wagonem "Imprezowym" łódzkiego MPK.

Festiwal, a przy okazji konkurs

Z okazji festiwalu na facebookowym fanpage’u "Łódź Turystyczna-lodz.travel" wystartował konkurs. Co należy zrobić? Nakręcić filmik lub wykonać zdjęcie podczas trwania festiwalu, następnie umieścić je w komentarzu pod postem konkursowym. Do wygrania są bilety lotnicze do Mediolanu i Brukseli. - Tym konkursem chcemy dodatkowo zachęcić do łapania najpiękniejszych momentów tego weekendu. Poza tym możemy promować najnowsze połączenia lotnicze obsługiwane przez łódzki port lotniczy - zachęca Tomasz Koralewski, prezes Łódzkiej Organizacji Turystycznej. Zwycięzców konkursu wyłoni jury.

TOK FM PREMIUM