Tysiące biegaczy opanuje Piotrkowską. Będą duże utrudnienia w ruchu

Katarzyna Giedrojć
Około 4600 zawodników weźmie udział w sobotnim Biegu Ulicą Piotrkowską. To największa taka impreza w Łodzi, w tym roku organizowana już po raz 20. Z okazji jubileuszu nagrody czekają nie tylko na najlepszych. Będzie też 70-kilogramowy tort.
Zobacz wideo

Start i meta biegu, podobnie jak w ubiegłym roku, zostaną zorganizowane na ul. Piotrkowskiej przy Białej Fabryce. - Cieszymy się, że nasz bieg w tak znacznej części odbywa się tą najbardziej prestiżową ulicą miasta. To bardzo znana w kraju impreza, a teraz mamy szczególny bieg, bo łączy w sobie kilka jubileuszy - mówi organizator Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run Robert Blesiński. - Po pierwsze jest to dwudziesta edycja samego biegu, po drugie mamy sześćsetne urodziny Łodzi, a po trzecie nasz główny sponsor, czyli Rossmann, świętuje trzydziestolecie pojawienia się w naszym mieście - dodaje.

Mieszkańcy muszą przygotować się na spore utrudnienia w ruchu. Odcinek Piotrkowskiej pomiędzy placem Reymonta a ulicą Milionową będzie zamknięty w sobotę, 27 maja, od godz. 10 do 21.30. Bieg odbędzie się ulicami: Piotrkowską, Piłsudskiego, Sienkiewicza, Tuwima, Kilińskiego, Piotrkowską i Mickiewicza. Zakończy się przy Białej Fabryce, co oznacza, że biegacze na koniec ponownie wbiegną na Piotrkowską.

Wymienione ulice będą zamknięte w godz. 18-20.30, ale ruch pojazdów będzie wstrzymywany czasowo również na ulicach przecinających bieg. - Policjanci zabezpieczający imprezę czuwać będą nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników tego wydarzenia sportowego. Jednocześnie apelujemy, aby w miarę możliwości nie planować podróży w podanych godzinach i wskazanymi ulicami ze względu na możliwe utrudnienia - podają policjanci z łódzkiej drogówki.

- Jak co roku apelujemy do kierowców, aby się nie denerwowali, a raczej cieszyli z tego powodu, że tyle osób jest aktywnych i że jest organizowane wydarzenie, które jest pozytywną reklamą Łodzi - podkreśla z kolei Blesiński

Mieszkańcy posesji przy trasie biegu powinni wziąć pod uwagę to, że w sobotę wieczorem wjazd i wyjazd będzie utrudniony. Dotyczy to również pasażerów autobusów i tramwajów. Komunikacja miejska na czas trwania imprezy zostanie wstrzymana lub pojedzie zmienionymi trasami.

Przebiegną 10 kilometrów

Do biegu zgłosiło się około 4600 osób. Zawodnicy wystartują o godz. 19. Swój udział zapowiedział m.in. Adam Kszczot - lekkoatleta, wielokrotny medalista mistrzostw Europy, halowych mistrzostw Europy, mistrzostw świata oraz halowych mistrzostw świata. Będzie również Zbigniew Bródka - Polak, który zdobył Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim na dystansie 1500 metrów. Pobiegnie też dyrektor sportowy biegu Jacek Chmiel. - Obiecuję, że będę na mecie bardzo szybko - mówi.

Bieg odbywa się na dystansie 10 kilometrów, ale kategorii, w których można zdobyć nagrody, jest więcej. Każdy biegacz automatycznie jest przypisywany do zmieniającej się co 10 lat kategorii wiekowej - zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Są też kategorie branżowe, na przykład nauczyciele, lekarze, policjanci, strażacy czy studenci. Nagrody będą też dla małżeństw, bliźniaków i mam. Vouchery o wartości tys. zł otrzymają osoby, które przybiegną na metę kolejno na miejscach: 20 i 600. Uczestnicy, którzy uplasują się na miejscach: 30, 200, 2000, 3000 i 4000, nagrodzone zostaną voucherami o wartości 2 tys. zł. Będą one do wykorzystania w pięciogwiazdkowym hotelu w Dźwirzynie.

Będzie piknik

Przyjść i kibicować może każdy. O godz. 15 zacznie działać miasteczko biegowe. Podczas pikniku będzie sporo atrakcji. - Mamy strefę foodtracków i strefę zdrowotną. Będzie się działo bardzo dużo. Z okazji jubileuszu każdy dostanie kawałek tortu. Myślimy, że wystarczy, bo zamówiliśmy 70 kilogramów - zachęca Blesiński.

W planach jest również zrobienie pamiątkowego zdjęcia łodzian. Wszyscy, którzy chcą się na nim znaleźć, powinni przyjść na godz. 15.15. Zdjęcie będzie zrobione z góry.

TOK FM PREMIUM