Paragon za benzynę albo zdjęcie fontanny "waginy". Co mieszkańcy Łodzi chcą schować do kapsuły czasu?

Katarzyna Giedrojć
Jedną z atrakcji szykowaną na 600. urodziny Łodzi ma być kapsuła czasu. Miasto chce, aby została otwarta za 50 lat. O tym, co się w niej znajdzie, zdecydować mają sami mieszkańcy. Oryginalnych pomysłów nie brakuje.
Zobacz wideo

Łodzianie otworzą kapsułę czasu za 50 lat. Pomysł narodził się w związku z obchodami 600-lecia urodzin miasta. Wpadli na niego pracownicy Muzeum Miasta Łodzi. - Tworząc harmonogram imprez związanych z obchodami tak wielkiego jubileuszu, zdecydowaliśmy się zostawić coś dla następnych pokoleń - mówi jego dyrektorka Magda Komarzeniec.

Co się w niej znajdzie?

W specjalnym pojemniku zostaną zamknięte przedmioty związane z miastem. Jakie dokładnie? Pomysły mają zgłaszać sami łodzianie. Czasu jest jeszcze sporo, bo kapsuła zostanie zamknięta dopiero 29 lipca, kiedy odbędzie się impreza z okazji 600. urodzin miasta. - W weekend urodzinowy chcemy zamknąć w kapsule pamiątki związane z naszym miastem, między innymi zdjęcia, medal na 600-lecie, gazety i list do osób, które otworzą kapsułę w przyszłości - mówi Komarzeniec. I apeluje: "Zapełnijmy ją wspólnie".

Pierwsze pomysły mieszkańcy zgłosili już podczas Nocy Muzeów. Mogli je zostawiać w specjalnej przygotowanej na to urnie. Jak słyszymy od dyrektorki Muzeum Miasta Łodzi, propozycje są dość standardowe. - Najczęściej pojawiają się zdjęcia Łodzi i różnych instytucji oraz filmiki. Jest też propozycja, żeby wśród rzeczy był banknot, moneta i mapa miasta - wylicza nasza rozmówczyni.

Paragon, podręcznik, a może płyta CD?

Gdy sami pytamy mieszkańców w sondzie ulicznej, co najchętniej zostawiliby przyszłym pokoleniom, oryginalnych pomysłów nie brakuje. - Włożyłbym do kapsuły obecny telefon. Myślę, że to będzie niezły antyk za parę lat - śmieje się łodzianin Alan Grzejdziak.

- Proponuję, żeby to była płyta CD. Możliwe, że za pół wieku już tego w ogóle nie będzie - dodaje z kolei Natalia Midzierska.

Ala, uczennica IV LO, po chwili zastanowienia proponuje: "Może podręcznik do matematyki? Uczniowie liceów mogliby sprawdzić, czy zmienił się program; czy my mieliśmy trudniej, czy może oni".

- Ja wsadziłabym wiadomość-zagadkę z napisem: "Nazywam się Anna Kondratieva i mieszkam na ulicy... Znajdź mnie". Podałabym konkretny adres - mówi Ukrainka, która zamieszkała w Łodzi.

Jeszcze więcej różnorodnych propozycji znaleźć można w mediach społecznościowych - można je zostawiać na oficjalnym profilu miasta na Facebooku. Tu mieszkańcy często piszą o zdjęciach, ale np. internauta Marcin proponuje, by w kapsule zachować szalik ŁKS. Rafał z kolei pisze o "liście największych problemów w Łodzi, żeby przyszłe pokolenia mogły je porównać" do tych, z którymi same będą się borykać.

Pan Emil proponuje zostawić w kapsule "zdjęcie waginy z placu Dąbrowskiego z dopiskiem: PRZEPRASZAMY". Łukasz natomiast "paragon za pełen bak paliwa".

Kapsuła będzie ozdobą muzeum

Szczegółowy wygląd kapsuły jest dopiero ustalany. Wiadomo jednak, że będzie stalowa, a jej wymiary mają wynosić 70 centymetrów wysokości i 40 szerokości. - Będzie na niej informacja, z jakiej okazji została wydana. Zostanie umieszczona w części korytarzowej prowadzącej do wystawy stałej "Łódź w Europie. Europa w Łodzi". Będzie wstawiona w przeszklonej gablocie - opowiada Magda Komarzeniec.

Kapsuła zostanie zamknięta z informacją, aby ją otworzyć za 50 lat, dokładnie w 650. rocznicę urodzin miasta. Dodatkowe pomysły mieszkańcy mogą przesyłać na adres promocja@muzeum-lodz.pl.

TOK FM PREMIUM