Łódź czeka drogowy armagedon. Budowa tunelu wkracza w kolejny etap

Katarzyna Giedrojć
To będzie trudny rok dla mieszkańców Łodzi. Od 26 czerwca wyłączone z użytku będzie kluczowe skrzyżowanie alei Kościuszki i ulicy Zielonej. Ma to związek z budową tunelu średnicowego. Miasto apeluje, by już dziś sprawdzić objazdy.
Zobacz wideo

Aleja Kościuszki ma zostać wyłączona z użytku dla kierowców 26 czerwca. Będą po niej kursować jedynie tramwaje. - Miasto jest na to przygotowane. Od dawna mamy opracowaną nową organizację ruchu - zapewnia Robert Kolczyński, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Miasta.

Zamknięcie arterii ma się zbiec z otwarciem ul. Wólczańskiej, gdzie remont dobiega końca. Potwierdza to Tomasz Andrzejewski, rzecznik Zarządu Dróg i Transportu. - Prace na alei Kościuszki uzależnione są od zakończenia remontów innych ulic w okolicy. Jest to większa układanka - zaznacza. Jak dodaje, chodzi nie tylko o wspomnianą już Wólczańską, ale też fragment alei Włókniarzy.

Którędy objazd?

Po zamknięciu Kościuszki kierowcy zostaną skierowani na objazdy. - Jeśli jedziemy w kierunku Bałut od ulicy Struga, będziemy się musieli skierować w Wólczańską, dalej Żeromskiego lub Gdańską, aby dojechać do ulicy Próchnika i wrócić nią do ulicy Zachodniej - wyjaśnia rzecznik ZDiT.

Jadącym w stronę centrum urzędnicy proponują przejazd ulicą Zachodnią, a następnie Więckowskiego do Wólczańskiej. W ten sposób dostaną się do trasy WZ. - Jadąc ze wschodniej części Śródmieścia warto natomiast skorzystać z ulicy Wschodniej, którą dojedziemy do Północnej - radzi Andrzejewski.

Objazdy dotyczą również rowerzystów. Prace potrwają około roku.

Kierowcy już się martwią

Łódź od dawna jest rozkopana, o czym wielokrotnie pisaliśmy na naszym portalu. Kierowcy do nowych remontów są więc przyzwyczajeni, chociaż - gdy pytamy ich o zdanie - słychać niepokój. - Wiemy, że później, po remoncie, jest lepiej. Są jednak takie ulice, których zamknięcie spowoduje naprawdę duże problemy. Może nie na samym początku, bo w wakacje jest zawsze mniejszy ruch, ale strach pomyśleć, co będzie we wrześniu - mówi tokfm.pl kierowca jeżdżący codziennie aleją Kościuszki.

- Wolałbym, żeby było tak, jak jest. Nie wiem po co nam ten tunel. To i tak nic nie zmieni - irytuje się z kolei pan Jan, kierowca z centrum Łodzi.

Dobre wiadomości

Drogowcy mają dla mieszkańców jednak także dobre wiadomości. Od 26 czerwca ma być otwarta część ulicy Nowomiejskiej, a także ulica Północna - od Wschodniej do Franciszkańskiej, co znacznie ułatwi przejazd pomiędzy Śródmieściem a Bałutami. - Drogowcy pracują także nad otwarciem ulicy Franciszkańskiej i umożliwieniem przejazdu przez skrzyżowanie z ulicą Wojska Polskiego - informuje rzecznik ZDiT.

Tramwaje będą jeździć

Miasto przypomina też, że przez cały czas trwania remontu na Kościuszki będą kursować tramwaje, choć należy spodziewać się, że przystanki zostaną przeniesione w inne miejsce. Od 26 czerwca pasażerowie MPK Łódź będą mieli do dyspozycji perony przy skrzyżowaniu z ulicą 6. Sierpnia. 

Zmiany czekają pasażerów MPK także przy skrzyżowaniu ulicy Zachodniej z Legionów. - Miasto chce skoordynować z budową tunelu jedną z inwestycji, która znajduje się w programie rewitalizacji. Prace te będą wykonywane od czerwca do września - informuje Andrzejewski.

Z ograniczenia ruchu na al. Kościuszki chce skorzystać również Sąd Apelacyjny, który urządza się w nowej siedzibie i zamierza podłączyć do sieci. Prace ziemne oznaczają konieczność wejścia w al. Kościuszki po stronie nowej siedziby sądu.

Tunel średnicowy

Aleja Kościuszki będzie zamknięta do czasu zakończenia budowy tunelu średnicowego. Zgodnie z planem ma to potrwać około roku. Miasto zaznacza, że ma nadzieję, że inwestor tunelu - tj. PKP - wyrobi się w tym czasie ze swoimi pracami. Tunel ma połączyć dworce Fabryczny z Kaliskim i Żabieńcem.

TOK FM PREMIUM