"Ja do wody nie wejdę, ale dzieciaki o tym marzą". W Łodzi już czuć lato. Otwierają się kolejne kąpieliska

Katarzyna Giedrojć
23 kąpieliska będą mieli do dyspozycji mieszkańcy w Łodzi i okolicach. Niektóre baseny otwierają się już w długi weekend. Nad czystością wody nadzór ma sanepid. - Na razie jest czysto i bezpiecznie - słyszymy.
Zobacz wideo

Słoneczna pogoda przyciąga amatorów kąpieli wodnych. Długi weekend ma być ciepły i przyjemny, przynajmniej w pierwszej połowie. - Czekamy aż będziemy mogli pójść nad wodę, rozłożyć kocyk, wykąpać się. Ja do wody nie wejdę, ale dzieciaki ostatnio tylko o tym marzą - mówi łodzianka Anna Możyszek, matka dwójki dzieci.

- Jeśli pogoda będzie odpowiednia, to na pewno będziemy korzystać z kąpielisk w mieście i w okolicy. W ubiegłym roku byliśmy z rodziną nie tylko na naszych łódzkich akwenach, ale też odwiedziliśmy kąpieliska w Zgierzu i Głownie. Pojechaliśmy kilka razy do pabianickiego Lewityna, bo tam mamy bardzo blisko, a do tego jest tam wiele atrakcji dla całych rodzin, z których chętnie korzystamy - mówi Robert Olecki, mieszkaniec Łodzi.

1 czerwca otwarto trzy miejskie plaże: w Arturówku, na Stawach Jana i na Stawach Stefańskiego. - Od razu pojawili się tam ratownicy, którzy dbają o bezpieczeństwo mieszkańców - zapewnia Grzegorz Gawlik z Urzędu Miasta Łodzi.

Łódzkie kąpieliska przeszły też przed sezonem modernizacje. Plaże mają nowy piasek, odnowione zostały alejki, place zabaw, siłownie plenerowe i boiska do siatkówki. W Arturówku dzieci mają do dyspozycji wodny park zabaw.

Co ruszy w długi weekend?

8 czerwca (czwartek) otwarte zostaną miejskie baseny zewnętrzne. W Łodzi będzie można skorzystać z sezonowej oferty pływalni Wodny Raj przy ul. Wiernej Rzeki, z Anilany przy ul. Sobolowej oraz z pływalni przy ul. Głowackiego. Wcześniej zewnętrzne baseny otworzył Aquapark Fala - największa w Łodzi pływalnia.

- Goście mogą korzystać ze zjeżdżalni Kamikaze, siłowni zewnętrznej, wodnego placu zabaw dla dzieci, boisk do gry w ping ponga i siatkówkę. W długi weekend nie skorzystamy jeszcze ze zjeżdżalni Twister, ale wszystkie pozostałe są dostępne dla tych, którzy lubią trochę adrenaliny - mówi Gawlik.

Większość kąpielisk otworzy się tydzień później lub w sobotę - po rozpoczęciu roku szkolnego. 23 czerwca, jeśli pogoda dopisze, rozpocznie się sezon na pabianickim Lewitynie. - W ubiegłym roku tysiące ludzi każdego dnia odwiedzały nasz ośrodek. Przyjeżdżali do nas turyści z całego regionu łódzkiego, a nawet zdarzało się, że z innych województw. Mogę dodać, że w tym roku, poza tym co już mieliśmy w ofercie, otwarto na naszym terenie restaurację zbudowaną z kontenerów, która dodała Lewitynowi jeszcze większego uroku. Poza tym oczywiście można w niej dobrze zjeść - mówi Piotr Adamski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pabianicach.

Tutaj - poza kąpieliskiem - dzieci bawią się w wodnym parku i na placu zabaw. Do dyspozycji są kajaki i rowery wodne. Jest też park linowy, pumptruck oraz siłownia zewnętrzna. Można również korzystać z boisk do piłki siatkowej i do plażowej piłki nożnej. - Naszym dużym atutem jest to, że mamy sporo drzew, a dzięki temu miejsc zacienionych, gdzie można odpocząć od słońca, jeśli jest go w nadmiarze - dodaje Adamski.

Wypożyczalnie sprzętu wodnego są również na kąpieliskach w Łodzi. Natomiast na Stawach Stefańskiego jest wake-park - do jazdy po wodzie na desce.

Woda na razie jest czysta

W województwie łódzkim w te wakacje będą funkcjonowały 23 kąpieliska. Każde z nich jest monitorowane przez służby właściwego miejscowo Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Do Państwowej Inspekcji Sanitarnej należy m.in. badanie wody pobranej w kąpielisku i ocena jej przydatności do kąpieli oraz nadzór nad stanem sanitarnym kąpieliska.

- Bieżące zarządzanie kąpieliskiem spoczywa na wyznaczonym przez władze gminy organizatorze, który na bieżąco dba i zapewnia warunki bezpiecznego i zgodnego z przepisami funkcjonowania kąpieliska. Sanepid zajmuje się jedynie dbałością o to, aby korzystający z akwenu wodnego kąpali się w czystej wodzie - informuje rzecznik Wojewódzkiej Stacji Stanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi Zbigniew Solarz.

Informacje dotyczące czystości wody publikowane są na stronie internetowej przez Główny Inspektorat Sanitarny. - Zainteresowana osoba znajdzie w tym serwisie szczegółowe informacje dotyczące daty otwarcia i okresu funkcjonowania wybranego kąpieliska, o jakości wody w kąpielisku, a także informacje o organizacji oraz wyposażeniu kąpieliska i te dotyczące bezpieczeństwa kąpieli - dodaje Zbigniew Solarz.

W przypadku czasowego wyłączenia kąpieliska z funkcjonowania, np. w wyniku zakwitu sinic lub pogorszenia jakości wody, nie można korzystać z kąpieli w tym akwenie.

TOK FM PREMIUM