Kraków gotowy na przyjęcie 17 tysięcy uchodźców z Ukrainy. Gdzie będą rozlokowani?

Stolica Małopolski szykuje się na ewentualną konieczność zapewnienia dachu nad głową uchodźcom z Ukrainy. W pierwszej kolejności urzędnicy planują rozlokować ich w akademikach i internatach. Pod uwagę biorą też Tauron Arenę. W sumie Kraków deklaruje na razie około 17 tysięcy miejsc.
Zobacz wideo

Jak mówi nam Dariusz Nowak z krakowskiego magistratu, miejsca dla ewentualnych uchodźców muszą być gotowe do zamieszkania. - Osobom, które do nas przyjadą, zapewnić trzeba będzie normalne warunki: toalety, miejsce do spania, gotowania i normalnego funkcjonowania - wymienia.

W tej chwili miasto gotowe jest przyjąć kilkanaście tysięcy Ukraińców. - Myślimy o hostelach, domach wczasowych. Z tyłu głowy mamy również Tauron Arenę - podaje Nowak. Zaznacza jednak, że tę ostanią opcję - ze względu na liczbę imprez rozpisanych już na cały rok - urzędnicy "biorą pod uwagę w ostateczności". - Jeśli liczba uchodźców nas zaskoczy - informuje nasz rozmówca.

Nieoficjalnie pracownicy Tauron Areny przyznają, że przeznaczenie tego miejsca dla uchodźców i wyłączenie go z bieżącej działalności byłoby problematyczne. - Mamy blisko 50 zaplanowanych imprez, w tym koncerty zagranicznych zespołów i gwiazd, takich jak Celine Dion, Andrea Bocelli, Tool, Smokie, John Legend, Aerosmith, Pearl Jam czy Alicia Keys - mówi nam jeden z pracowników. Żadne decyzje jeszcze nie zapadły.

Pomoc prawna i psychologiczna

Miasto jest po rozmowach z przedstawicielami społeczności ukraińskiej w Krakowie. - Jeśli będzie taka potrzeba, to będziemy działać wspólnie - zapewnia Dariusz Nowak. - Bierzemy pod uwagę to, że przyjechać mogą do nas całe rodziny z dziećmi, które będą musiały pójść do [krakowskich - red.] żłobków, przedszkoli i szkół - dodaje.

Miasto pięć lat temu przystąpiło do programu "Otwarty Kraków", którego głównym założeniem jest pomoc Ukraińcom, mieszkającym w stolicy Małopolski. - Mamy świetne kontakty, aż 80 proc. obcokrajowców, którzy u nas mieszkają, pracują i uczą się, to obywatele Ukrainy. Już teraz udzielamy im pomocy prawnej czy psychologicznej. Mamy specjalne stanowisko do obsługi ukraińskich przedsiębiorców - wylicza przedstawiciel miasta. - Kraków to bogata gmina, dlatego nie będziemy mieć problemów z udzieleniem pomocy sąsiadom zza wschodniej granicy - podsumowuje.

Jak pisaliśmy na Tokfm.pl, również inne miasta szukają miejsc, w których ewentualni uchodźcy z Ukrainy mogliby znaleźć schronienie. Bydgoszcz i Toruń zapewniły o możliwości przyjęcia około 180 osób. Gdańsk wyznaczył 664 miejsca, Elbląg 420, Olsztyn 60. Z kolei władze Lublina mówią o kilkunastu tysiącach miejsc

Sytuacja za naszą wschodnią granicą jest coraz bardziej napięta. W poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o uznaniu separatystycznych "republik ludowych" w Donbasie i wprowadził tam "siły pokojowe". Zachód odpowiedział sankcjami. >> Więcej o inwazji rosyjskiej w Ukrainie znajdziesz tu << 

TOK FM PREMIUM