Tarnopol dziękuje mieszkańcom Tarnowa. Medal dla prezydenta i kolejna zbiórka

Tarnów zbiera śpiwory dla ukraińskich żołnierzy. Z prośbą o taką zbiórkę zwrócił się do władz miasta przewodniczący Rady Miejskiej Tarnopola Igor Hirchak, który odwiedził miasto i wręczył jego prezydentowi - Romanowi Ciepieli - symboliczny medal.
Zobacz wideo

- Nawet taka drobna pomoc jest istotna dla walczącej Ukrainy - mówi Ireneusz Kutrzuba, rzecznik prasowy prezydenta miasta. - Na pewno w wielu naszych domach są używane, ale w dobrym stanie, śpiwory, które tarnowianie mogliby przekazać w darze. A być może znajdą się też tacy, którzy po prostu kupią nowe - dodaje.

Śpiwory mają trafić do ukraińskich żołnierzy. Są potrzebne, bo nadchodzi zima i warunki atmosferyczne będą coraz trudniejsze. - Po zebraniu większej liczby śpiworów prześlemy je do Tarnopola, skąd pojadą dalej, na front - zapowiada Kutrzuba.

I przyznaje, że tarnowianie nie zawodzą, bo od początku ogłoszenia zbiórki dość licznie ją wspierają. Dary można zostawiać w siedzibie straży miejskiej przy ul. Nadbrzeżnej Dolnej. - Nawet dzisiaj mieszkańcy przynieśli do nas kolejne cztery śpiwory. Pomoc cały czas płynie - powiedział nam oficer dyżurny tarnowskiej straży. 

Medal wdzięczności dla prezydenta Tarnowa 

Prośbę o śpiwory skierował do mieszkańców przewodniczący Rady Miejskiej Tarnopola Igor Hirchak, który odwiedził Tarnów. Miasta te ściśle ze sobą współpracują od 2001 roku, kiedy podpisały porozumienie w tej sprawie. Wprawdzie w czerwcu ubiegłego roku tarnowscy radni zadecydowali o zawieszeniu współpracy. Powodem było nazwanie przez tarnopolskich radnych stadionu miejskiego w Tarnopolu imieniem dowódcy UPA Romana Szuchewycza.

Pomimo tego, po napaści Rosji na Ukrainę, Tarnów nie pozostawił Tarnopola bez pomocy. - To nas nie powinno poróżnić wobec tej wielkiej tragedii, którą przeżywa naród ukraiński. Dzisiaj trzeba im dostarczyć jedzenia, krwi, środków opatrunkowych, a rząd zapewnia im dostawy broni. To absolutnie gest przyjacielski. Przyjdzie czas na rozmowy historyków, dzisiaj trzeba działać - przekonywał prezydent miasta Roman Ciepiela.

I rzeczywiście - Tarnów pomaga Ukrainie od pierwszych dni wojny. Dlatego Tarnopol postanowił w symboliczny sposób okazać swoją wdzięczność. W czasie swojej wizyty w Tarnowie Igor Hirchak wręczył prezydentowi Romanowi Ciepieli medal wdzięczności, nadany mu przez mera Tarnopola, za pomoc udzielaną podczas rosyjskiej agresji na Ukrainę.

 - Jest to medal przyznany za pomoc otrzymaną przez nas od Tarnowa w tych bardzo ciężkich dla nas czasach - mówił Igor Hirchak. Prezydent Ciepela podkreślił, że przyjmuje ten medal w imieniu tarnowian, którzy od pierwszego dnia rosyjskiej agresji gremialnie włączyli się w pomoc walczącej Ukrainie, w tym również miastom zaprzyjaźnionym.

TOK FM PREMIUM