To nie jest zwykła karteczka. Seniorzy w Krakowie mogą już odbierać swoje koperty

Seniorzy w Krakowie mogą już odbierać tzw. koperty życia. Cenne karteczki - do schowania w lodówce - zawierają informację m.in. o chorobach i przyjmowanych lekach. Niejednemu mieszkańcowi uratowały już zdrowie, a nawet życie.
Zobacz wideo

"Koperta życia" to nic innego jak plik dokumentów dotyczących zdrowia. Seniorzy bądź osoby z niepełnosprawnościami umieszczają ją w lodówce. - W takiej kopercie mamy informacje o chorobach, zażywanych lekach, alergiach, czyli wszystko co potrzebne jest ratownikowi medycznemu w razie gdy coś się dzieje i wzywana jest karetka - wyjaśnia Elżbieta Kois-Żurek z Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta. 

- Najważniejsze to nie zaszkodzić, dlatego - gdy potrzebna jest akcja ratunkowa - zebrane w jednym miejscu informacje zdecydowanie ułatwiają i przyspieszają udzielanie pomocy - dodaje.

Rozwiązanie podoba się samym mieszkańcom. - Ja mam sklerozę i rzeczywiście nigdy nie pamiętam, jakie leki zażywam. Człowiek jest starszy, to może coś pomieszać, a dzieci już dorosłe, nie zawsze są w domu, więc koperta z takimi informacjami to przydatna rzecz - potwierdza pani Barbara, mieszkanka Podgórza.

- Nie zawsze, gdy jedziemy ratować komuś życie, w domu jest ktoś, kto potrafi pomóc, bo ma wiedzę na temat zdrowia czy chorób osoby, do której przyjeżdżamy. Z kopert życia zdarzało nam się wiele razy korzystać - mówi ratownik krakowskiego pogotowia. - Mieliśmy taką sytuację, że u chorego wymagane było podanie leku, na który miał uczulenie. Dzięki informacjom zawartym w kopercie, zastąpiliśmy go innym - dodaje medyk.

7 tysięcy "kopert życia"

W tym roku miasto dla seniorów przygotowało 800 kopert. W poprzednich latach rozdało ich już w sumie 7 tysięcy. Dane w nich zawarte trzeba jednak cały czas aktualizować.

Koperty odbierać można przy ulicy Daszyńskiego w Krakowskiej Radzie Seniorów i przy Dekerta 24 w Wydziale Polityki Społecznej i Zdrowia.

TOK FM PREMIUM