Kraków. Jacek Majchrowski nie powalczy o szóstą kadencję prezydenta Krakowa
- Nie zamierzam kandydować. Mam 77 lat. Jeżeli chciałbym wystartować, kończyłbym kadencję w wieku 82 lat - powiedział Majchrowski na poniedziałkowym briefingu prasowym.
Podkreślił, że czuje się zdrowo i potwierdzają to badania lekarskie. W tym kontekście, jak mówił, mógłby jeszcze kandydować. Zaznaczył, że bycie prezydentem to nie tylko splendory, ale to praca na okrągło, przez cały tydzień, od rana do wieczora.
Zdaniem Majchrowskiego najlepszym kandydatem na prezydenta Krakowa byłby jego zastępca ds. polityki społecznej i komunalnej Andrzej Kulig. Jak dodał i jeżeli ten zdecydowałby się na udział w wyborach, poparłby go. - Urząd ten powinien objąć ktoś, kto ma chęć i ma pojęcie o mieście. Jest osobą, która powinna być dostępna przez cały czas - powiedział Majchrowski. Podkreślił, że Kulig nie jest związany z żadnym ugrupowaniem politycznym.
PO ma swojego kandydata
W weekend działacze Platformy Obywatelskiej poinformowali, że ich kandydatem na prezydenta Krakowa będzie poseł Aleksander Miszalski. Regionalne struktury PO jednogłośnie podjęły tę decyzję. - Poseł Miszalski jest doświadczonym samorządowcem, politykiem. Jest osobą niezwykle pracowitą i zdeterminowaną do tego, by wygrać te wybory - podkreśliła posłanka Katarzyna Matusik-Lipiec.
Miszalski - pytany przez dziennikarzy o to, co chciałby zrobić jako włodarz, zapowiedział, że będzie starał się poprawić sytuację finansową Krakowa.
- Wiemy z ostatnich informacji o budżecie, że ta sytuacja finansowa nie jest dobra - wskazał. Jego zdaniem sytuacja miasta to w dużej mierze efekt niektórych reform PiS. - Nie kwestionujemy zwolnień podatkowych dla najmłodszych czy wyższego progu podatkowego, natomiast za tym nie poszły żadne rekompensaty dla samorządów, zatem samorządy są w trudnej sytuacji - ocenił.
Aleksander Miszalski zwrócił uwagę, że Kraków ma olbrzymie zasoby, w tym akademickie, dlatego miasto powinno stawiać na rozwój innowacyjnych branż. Z większą uwagą powinno się też, według niego, podchodzić do planowania przestrzennego, "na które często skarżą się mieszkańcy". - Trzeba wzorować się na miastach zachodniej Europy, skandynawskich - stwierdził Miszalski.
Kim jest Aleksander Miszalski?
Aleksander Miszalski (ur. 1980 r.) jest magistrem trzech kierunków: ekonomii i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Ekonomicznym, turystyki i rekreacji na Akademii Wychowania Fizycznego, socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Jest przedsiębiorcą działającym w branży turystycznej. W 2009 r. wstąpił do Platformy Obywatelskiej i jest przewodniczącym jej wojewódzkich struktur. Został wybrany na radnego Krakowa w 2014 i 2018 r. W 2019 r. uzyskał mandat poselski, otrzymał prawie 16 tys. głosów. W 2023 r. ponownie został wybrany na posła, zagłosowało na niego prawie 29,5 tys. osób.
To drugi zadeklarowany kandydat na prezydenta Krakowa. Dzień wcześniej swoją gotowość do startu ogłosił w serwisie społecznościowym X (dawniej Twitter) rektor, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego Stanisław Mazur.
-
Mentzen zadebiutował w Sejmie. Pieją z zachwytu. "7 minut dobitnej prawdy o rządach PiS"
-
"Nad katastrofą Kościoła nie zapłaczę". Spowiedź młodych księży
-
Szkolił psy do zabijania. Teraz oni próbują wyprowadzić je na prostą. Pierwsza taka sprawa w Polsce
-
Tylko TAK oznacza zgodę. Polska potrzebuje zmiany definicji gwałtu [AKCJA TOK FM - REAGUJ]
-
Rzecznik, ale czy Praw Dziecka? O Mikołaju Pawlaku w radiowym serialu dokumentalnym ["Niedorzecznik"]
- Sejm na żywo. Gdzie można śledzić to, co się dzieje na Wiejskiej?
- Wielowieyska o wystąpieniu Mentzena w Sejmie. "Może Pan kiedyś dojrzeje do tej świadomości"
- "PiS jest męczennikiem". Czy senacka większość powinna zmienić kurs w sprawie Pęka?
- "Nasza praca to nie tylko robienie zastrzyków". Nawet Morawiecki znalazł w Sejmie czas dla pielęgniarek
- Przełom w sprawie studenta, który utknął w szpitalu w Lublinie. Przyjechała rodzina z Zimbabwe