Wojskowe kolumny na drogach w okolicach Szczecina. Jest apel o spokój. To tylko ćwiczenia

Kierowcy na Pomorzu Zachodnim mogą natknąć się na wojskowe kolumny jadące w stronę Świnoujścia. Nie ma powodów do paniki, żołnierze szczecińskiej dwunastki są w drodze na ćwiczenia. Jest za to apel o spokój, a także o to, by nie robić zdjęć i filmów.
Zobacz wideo

Do piątku wojskowe kolumny będą przemieszczały się głównie nocami i nad ranem na trasie ze Szczecina do Świnoujścia. Wojsko apeluje do kierowców, aby zachowali spokój, nie wyprzedzali kolumny ani nie wymuszali pierwszeństwa. - Dodatkowo prosimy o to, by nie robić zdjęć, nie kręcić filmików i nie wrzucać ich na portale społecznościowe, aby inne państwa nie wykorzystały takich informacji - apeluje major Błażej Łukaszewski z 12. Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie.

W jednej kolumnie może poruszać się maksymalnie 20 pojazdów, a odległość między przemieszczającymi się kolumnami nie może być mniejsza niż pół kilometra. Pierwszy i ostatni pojazd jadący w kolumnie ma zamontowaną pomarańczową tablicę.

Dodatkowo pojazdy mogą mieć włączone światła błyskowe. Jeżeli na początku i na końcu kolumny porusza się pojazd Żandarmerii Wojskowej lub Regulacji Ruchu z włączonymi sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi - oznacza to, że kolumna jest uprzywilejowana. Wtedy każdy uczestnik ruchu drogowego zobowiązany jest ułatwić jej przejazd.

W drodze na zaplanowane ćwiczenia

Ze Świnoujścia - transportem morskim - wojskowi ze sprzętem przemieszczą się do Norwegii na zaplanowane ćwiczenia. - Tam żołnierze "Błękitnej Brygady" wezmą udział w międzynarodowym ćwiczeniu COLD RESPONSE, aby w środowisku sojuszniczym wykonywać różnorodne zadania taktyczne - podaje major Błażej Łukaszewski i podkreśla, że to ćwiczenia zaplanowane z dużym wyprzedzeniem. Nie mają nic wspólnego z aktualną sytuacją w Ukrainie.

TOK FM PREMIUM