Boom na mieszkania komunalne w Szczecinie. Efekt szybujących cen najmu

Szczeciński program "Mieszkanie za remont" cieszy się coraz większą popularnością. Rosnące stopy procentowe i ceny najmu sprawiły, że wiele osób decyduje się na mieszkanie komunalne w zamian za jego wyremontowanie.
Zobacz wideo

Tylko w pierwszych czterech miesiącach tego roku - w ramach programu "Mieszkanie za remont" - wpłynęło 350 wniosków, a 100 rodzin odebrało klucze do swoich mieszkań. To dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. - To zainteresowanie wynika z kilku czynników. Wśród nich są: rosnące stopy procentowe i droższe kredyty mieszkaniowe, szybujące ceny najmu na rynku wtórnym, ale też sytuacja w Ukrainie i napływ do Polski uchodźców - wylicza Tomasz Klek, rzecznik Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie.

"Za remont", czyli jak to działa?

Na stronach urzędu znaleźć można listę mieszkań oferowanych w programie - z dokładną lokalizacją, a także listą, która przedstawia skalę prac do wykonania i ich szacunkowy koszt. To zwykle kilkadziesiąt tysięcy złotych. Obecnie na liście znajduje się około 130 lokali.

Na wykonanie umówionego remontu nowi lokatorzy mają osiem miesięcy (lub rok, jeśli wymagane są zezwolenia na budowę). W tym czasie w ogóle nie płacą czynszu, a po remoncie - mimo podniesionego standardu - płacą niższy czynsz, jak za mieszkanie sprzed remontu. - Program jest stale ulepszany. Reagujemy na sugestie mieszkańców i jeśli w danym lokalu wymagane jest wydzielenie łazienki czy wymiana źródła ciepła, to można otrzymać do 40 tysięcy złotych dofinansowania z innego miejskiego programu - Małych Ulepszeń - wyjaśnia Klek.

Co ciekawe, w ciągu blisko 10 lat funkcjonowanie programu "Mieszkanie za remont" klucze od ZBiLK-u w Szczecinie odebrało ponad 2 tysiące rodzin i nikt z takiego mieszkania nie zrezygnował. - Nie mieliśmy jeszcze przypadku opuszczenia lokalu przez najemcę, który wyremontował go na własny koszty. Co więcej, takie rodziny należą do rzetelnych najemców, którzy płacą w terminie czynsz i dbają o swoje mieszkania - podkreśla nasz rozmówca.

Dla kogo takie mieszkanie?

O lokal komunalny za remont mogą się starać mieszkańcy Szczecina, którzy nie mają swojego mieszkania - przebywają na przykład u rodziny lub wynajmują pokój od osób prywatnych. Istotnym elementem jest też kryterium dochodowe. Dochód rodziny trzyosobowej może się wahać między 3000 zł a 6900 zł, a pięcioosobowej - od 5000 zł do 9400 zł.

Wniosek podlega także ocenie punktowej. Brane pod uwagę są takie kwestie jak okres mieszkania w Szczecinie, stan zdrowotny, liczba dzieci, a także sposób korzystania z dotychczasowego mieszkania (za dewastacje odejmowanie są punkty). Dodatkowe punkty są przewidziane dla młodych rodzin, których członkowie mają nie więcej niż 35 lat.

TOK FM PREMIUM