Szczecin. Kąpiele przy stoczni albo w porcie. "To będzie bardzo trudny sezon"
Już przed sezonem na plażach było więcej ludzi niż rok temu. Gołym okiem widać, że mieszkańcy są spragnieni wypoczynku nad wodą bez pandemicznych nakazów i zakazów. Jednocześnie rosnące koszty życia i wysoka inflacja sprawiają, że coraz więcej osób rezygnuje z zagranicznych wyjazdów i wybiera wypoczynek w Polsce. Jak dodamy do tego gości z Ukrainy, to robi nam się na plażach tłum. - To wszystko sprawia, że wiele osób szuka bardziej ustronnych miejsc wypoczynku, gdzie z kolei nie ma ratowników, a częściej pojawia się alkohol - mówi Jacek Kleczaj ze szczecińskiego WOPR-u.
Ratownicy zaskoczeni "plażowiczami" przy stoczni
Ratownicy przyznają, że przyzwyczaili się już do tego, że część osób decyduje się na plaże niestrzeżone. Mimo to konsekwentnie przypominają, że wybierając takie miejsca, robimy to na własną odpowiedzialność. - Utonięcia prawie zawsze mają miejsce poza kąpieliskami strzeżonymi, gdzie ratownicy są w stanie dotrzeć dopiero po kilku, a czasami kilkudziesięciu minutach od otrzymania zgłoszenia. Trzeba mieć świadomość, że przez ten długi czas musimy sobie radzić sami - rozkłada ręce szef zachodniopomorskiego WOPR-u Apoloniusz Kurylczyk.
Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem sezonu szczecińskich ratowników zaskoczył widok osób wypoczywających w okolicach stoczni czy portu. Okazało się, że to nasi goście z Ukrainy. - Uchodźcy mają inną kulturę wypoczynku nad wodą. Jeszcze częściej pojawia się alkohol, czyli taka swoboda wypoczynku, ale niepołączona z rozwagą i bezpieczeństwem - komentuje Jacek Kleczaj. O plażowiczach na terenach przemysłowych mówi krótko: "W okolicach stoczni czy portu jest największe zagrożenie i chyba nie jest nawet za bardzo przyjemnie".
Proste zasady ratują życie
Ratownicy zachęcają do przestrzegania kilku zasad nad wodą. Wydaje się, że wszyscy je doskonale znamy, ale jeśli chociaż jedna osoba nie straci życia dlatego, że przeczytała je właśnie tutaj, to warto je powtórzyć:
- Nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu.
- Oceniaj swoje umiejętności pływackie bardzo krytycznie.
- Przed wejściem do wody ochłódź swoje ciało, by nie dostać zawału serca.
- Nie wskakuj do wody, jeśli nie masz pewności, jak wygląda dno.
- Pływaj wzdłuż brzegu, a nie na drugi koniec jeziora czy w głąb morza.
- Pamiętaj, że woda to żywioł.
Jak mówią ratownicy, statystyczny topielec w Polsce to dojrzały mężczyzna, który po kilku "głębszych" wskoczył do wody na niestrzeżonej plaży, przeceniając swoje umiejętności.
Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.
Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!
-
Awantura z Polską to temat numer jeden w Ukrainie. Obrywa się też Zełenskiemu
-
"Zielona granica" w Białystoku. Agnieszka Holland: To, co władza mówi, nie robi na mnie wrażenia. Przeraża mnie coś innego
-
Takiej inwestycji Warszawa jeszcze nie widziała. "Myślę, że urzędnicy się przejęli"
-
Afera wizowa odbija się czkawką na drugim końcu świata. "Osoby zgłaszały problemy"
-
Konfederacja w Katowicach. Pod Spodkiem buczenie. "Niech wiedzą"
- ''Koszmar, gdy ktoś ci mówi, że wynajmie mieszkanie tylko białym"
- Złote Lwy 2023 dla filmu "Kos". Zakończył się Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
- Szkoła bez zadań domowych? W tej gminie to się sprawdziło. "Tak mi się zamarzyło"
- Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
- "Czemu rosyjska telewizja mówi do mnie po polsku?". "Doniesienia z putinowskiej Polski" [FRAGMENT KSIĄŻKI]