Ola z 2b przydźwigała do szkoły tornister ważący 4 kilogramy. Inspektorom sanepidu się to nie spodobało

W szkołach podstawowych w Szczecinie trwa akcja ważenia tornistrów. - Zbyt ciężki plecak może powodować wady postawy lub pogłębiać te, na które dziecko już cierpi - ostrzegają inspektorzy sanepidu.
Zobacz wideo

Ola, uczennica drugiej klasy podstawówki, waży 24 kilogramy. Kiedy dziewczynka postawiła na wadze swój tornister, wyświetliła się wartość 3,9 kilograma. To zdecydowanie za dużo. - Według norm waga tornistra nie powinna przekraczać 10 procent wagi ciała dziecka. W przypadku małej Oli powinno to być zatem 2,4 kilograma - mówi Paweł Mayko z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. - Zbyt ciężki plecak może powodować wady postawy lub pogłębiać te, na które dziecko już cierpi - dodaje.

Dzieci mają za ciężko

Poprzednie takie badania były przeprowadzone na Pomorzu Zachodnim w 2018 roku. Wzięło w nich udział około 11 tys. uczniów szkół podstawowych. Okazało się, że 56 procent z nich dźwiga za ciężkie plecaki - przekraczające 10 procent masy ciała. Ponad 15 procent tornistrów przekraczało 15 procent masy ciała uczniów.

Najbardziej obciążeni byli wówczas uczniowie klas IV, gdzie tylko 19 procent z nich nosiło plecaki ważące mniej lub równo 10 procent masy ich ciała.

- W trakcie ważenia plecaków pytamy dzieci, czy na pewno muszą codziennie dźwigać wszystkie książki i zeszyty, czy piórnik musi być taki ciężki. Zachęcamy, by część rzeczy pozostawiali w szkole. Warto, by także rodzice zwracali uwagę na ciężar tornistrów - apeluje dyrektor WSSE Szczecin dr n. med. Małgorzata Domagała-Dobrzycka.

Nie tylko tornistry pod lupą sanepidu

Ważenie tornistrów odbywa się w ramach kampanii #MojaSzkołaZdrowaSzkoła. Jest ona skierowana do dyrektorów szkół województwa zachodniopomorskiego. Jej celem jest poprawa warunków higieniczno-zdrowotnych dzieci i młodzieży w szkołach oraz pozostałych placówkach województwa.

Akcja ma charakter interdyscyplinarny. Porusza problem nie tylko za ciężkich tornistrów, ale też na przykład źle dopasowanych mebli szkolnych. Realizacja kampanii zaplanowana jest na cały rok szkolny 2022/2023 z podsumowaniem w formie konferencji na przełomie maja i czerwca 2023 roku. Wtedy przedstawione zostaną pełne i aktualne wyniki badań.

TOK FM PREMIUM