Odra Queen i Peene Queen już nie wypłyną. Problemy białej floty w Szczecinie

Szczecińskie statki wycieczkowe - Odra Queen i Peene Queen - nie wypłyną już z okolic Wałów Chrobrego. Polska Żegluga Morska ma dość liczenia strat, jakie przynoszą te jednostki białej floty. Dodatkowym impulsem do podjęcia decyzji ma być wiek statków i konieczność wykonania drogiego remontu klasyfikacyjnego.
Zobacz wideo

Odra Queen i Peene Queen to jednostki, które na stałe wpisały się w krajobraz Wałów Chrobrego w Szczecinie. Można było przepłynąć się nimi po Odrze lub wyruszyć na całodzienną wycieczkę do Świnoujścia. Chętni mogli również wynająć pokład na wyłączność, by np. zorganizować urodziny czy wieczór panieński na wodzie. Wszystko w czasie przeszłym, bo Polska Żegluga Morska w Szczecinie kończy eksploatację dwóch popularnych statków.

Tak jak w samochodzie co roku wykonujemy obowiązkowy przegląd techniczny, tak statki białej floty muszą co pięć lat przechodzić tzw. remont klasyfikacyjny. - Kwota, którą nam zaproponowała stocznia [za taki remont], jest bardzo wysoka. Policzyliśmy sobie i wyszło, że koszty są znacznie wyższe niż spodziewane później wpływy z dalszej eksploatacji tych statków - wyjaśnia doradca dyrektora naczelnego PŻM Krzysztof Gogol. Według nieoficjalnych informacji remont został wyceniony na ponad milion złotych.

"Szczecin to nie Gdańsk"

Mimo bliskości granicy i - co za tym powinno iść - większej liczby turystów z Niemiec czy Skandynawii, statki białej floty nie cieszyły się dużą popularnością. - Niestety Szczecin jest bardzo trudnym rynkiem. To nie jest Gdańsk, gdzie podobne statki pływają przez cały tydzień i są maksymalnie obłożone. Tu właściwie tylko weekendy są dosyć mocno obłożone, a dodatkowo sezon jest bardzo krótki - ubolewa Gogol.

Prawdopodobnie Polska Żegluga Morska wystawi obie 33-letnie jednostki na sprzedaż. Być może Odra Queen i Peene Queen znajdą nowego właściciela, który będzie miał lepszy pomysł na ich wykorzystanie i jednostki jednak ze Szczecina nie znikną.

TOK FM PREMIUM