Szczecin utknął w korku. Asfalt układają w dzień i w nocy. "Trwa wyścig z czasem"

Kierowcy przejeżdżający przez centrum Szczecina muszą uzbroić się w cierpliwość. Trwa układanie kolejnych warstw asfaltu wokół placu Zwycięstwa i Bramy Portowej. To powoduje ogromne korki, zwłaszcza w godzinach szczytu. - Trwa wyścig z czasem, a drogowcy mają nadzieję, że planów nie pokrzyżuje im pogoda - słyszymy od urzędników.
Zobacz wideo

Szczecin jest ostatnio jednym wielkim placem budowy. Po pierwsze - trwa tzw. torowa rewolucja, czyli wymiana szyn tramwajowych w kilku dzielnicach, o której pisaliśmy na naszym portalu już wielokrotnie. Po drugie - przebudowywana jest ważna aleja Wojska Polskiego, a także kilka innych śródmiejskich ulic. Wyzwanie dla kierowców jest więc niemałe. Kiedy już zdążą połapać się w nowej czasowej organizacji ruchu, pojawiają się kolejne zmiany. Robotnicy zamykają dotychczas otwarte drogi albo - tak jak teraz - między samochodami jeżdżą walce budowlane.

Obecnie intensywne prace trwają wokół placu Zwycięstwa i Bramy Portowej. To samo centrum miasta, dlatego mieszkańcy - chcący dojechać gdzieś na konkretną godzinę - powinni wziąć pod uwagę korki i zarezerwować dodatkowy czas. 

- Trwa układanie kolejnych warstw asfaltu. Wykonawca pracuje całą dobę w systemie trzyzmianowym, co ma zminimalizować utrudnienia w ruchu. Na miejscu często pojawia się policja, by ręcznie sterować ruchem. Trwa wyścig z czasem, a drogowcy mają nadzieję, że planów nie pokrzyżuje im pogoda - mówi Piotr Zieliński ze spółki Szczecińskie Inwestycje Miejskie. Jeśli wszystko pójdzie zgodne z planem, prace powinny zakończyć się w środę o godzinie 21.

Korków nie da się uniknąć

Zieliński zdaje sobie sprawę, że przejazd przez centrum Szczecina do najłatwiejszych nie należy.  - Przepraszamy kierowców, mieszkańców, za te wszystkie uciążliwości. Prosimy również o zachowanie ostrożności, a jeśli jest to możliwe, apelujemy o omijanie okolic placu Zwycięstwa i Bramy Portowej - apeluje nasz rozmówca. 

Całkowity remont tej okolicy ma się zakończyć pod koniec roku. Jednak już w najbliższych dniach mieszkańcy będą mogli odczuć pewną ulgę. Po pierwsze - po położeniu kolejnych warstw asfaltu (bez ostatniej, ścieralnej) powinno się jeździć nieco płynniej po tym placu budowy. Po drugie - od soboty mają wrócić tramwaje na plac Zwycięstwa - na modernizowane właśnie torowisko. To będzie oznaczało koniec "mijanki" na ulicy Krzywoustego i korzystne zmiany w rozkładzie jazdy dla pasażerów.

- Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to od soboty 27 maja planujemy przywrócenie tras i rozkładów jazdy linii 2, 7, 8 i 10, oraz stały układ przystanków "Brama Portowa". Przywrócona zostanie stała trasa i rozkłady jazdy linii 9 oraz kursowanie linii 12, a zlikwidowana zostanie linia zastępcza 808 - zapowiada Hanna Pieczyńska z Tramwajów Szczecińskich.

Światełko w tunelu

Wiele remontów w Szczecinie jest na ukończeniu i już w najbliższych miesiącach kierowcy sukcesywnie powinni odczuwać ulgę. Do końca sierpnia zakończyć ma się przebudowa alei Wojska Polskiego i sąsiednich ulic w centrum. W listopadzie gotowa ma być przebudowa placu Zwycięstwa. Jeszcze przed wakacjami oddane mają być przebudowane drogi w porcie - co ma istotniejsze znaczenie dla działających w okolicy firm niż dla przeciętnego Kowalskiego. W wakacje gotowe powinny być ulice Modra i Koralowa.

TOK FM PREMIUM