Prezydentka, naczelniczka. Sopot wprowadza żeńskie formy nazw stanowisk w urzędzie. "Idźmy z duchem czasu"

Żeńskie końcówki w odmianie nazw urzędowych stanowisk będą wprowadzane w Urzędzie Miasta Sopotu. Tabliczki na drzwiach czy pieczątki będą aktualizowane o feminatywy od lutego. Nowe zasady, kobiecą ręką, wprowadza wiceprezydentka Magdalena Jachim.
Zobacz wideo

- Doszliśmy do wniosku, że język ma znaczenie i ważne jest to, jak się przedstawiamy - przekonuje Magdalena Jachim. - Dlatego zaczęłam mówić, że jestem wiceprezydentką Sopotu. Spotkało się to z bardzo dobrym przyjęciem także ze strony panów - dodaje.

Nasza rozmówczyni ma już na drzwiach tabliczkę z nową nazwą. Jako "wiceprezydentka" podpisuje się też w mailowych stopkach czy papierowej korespondencji. - Przypomnę też, że Sopot podpisał Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym - nadmienia.

Pan przedszkolanka "czułby się nieswojo"

Jachim przekonuje, że należy iść "z duchem czasu". - Jestem pewna, że gdyby do mężczyzny, który pracuje w przedszkolu, ktoś powiedział "przedszkolanka", to czułby się co najmniej nieswojo. Przecież sprzątaczka, asystentka czy sekretarka nikogo nie dziwi. To dlaczego nie może być dyrektorka, naczelniczka, inspektorka czy wiceprezydentka? - pyta zastępczyni prezydenta.

I podkreśla, że jeśli któraś z pań pracujących w urzędzie będzie chciała posługiwać się żeńską formą swojego stanowiska, to może zmienić stopkę, a także wizytówkę czy tabliczkę na drzwiach. - Może używać tej formy w całej korespondencji - podkreśla Jachim. Zaznacza, że jest to "możliwość", a nie obowiązek. 

Ustawa nie idzie z duchem czasu

Po "męsku" urzędniczki będą musiały wciąż przedstawiać się w formalnych dokumentach, ponieważ Ustawa o pracownikach samorządowych "pracowniczek" nie przewiduje. - Niestety Ustawa o samorządzie jeszcze nie idzie z duchem czasu i tam są wymienione męskie formy stanowisk urzędniczych - rozkłada ręce wiceprezydentka. - Ale myślę, że z czasem to także ulegnie zmianie - dodaje.

Żeńskie formy nazw stanowisk wprowadziła także Warszawa. Obowiązują one już od stycznia 2021 roku. Prezydentki, inspektorki, naczelniczki, burmistrzynie czy dyrektorki mogą posługiwać się żeńskimi formami nazw stanowisk w komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej, w tym na stronach internetowych i komunikatach prasowych, w stopkach wysyłanych e-maili, nagłówkach pism urzędowych, wizytówkach czy tabliczkach przydrzwiowych.

TOK FM PREMIUM