Gdańsk. Magazyny krwi wypełnione po brzegi. Centrum Krwiodawstwa apeluje do dawców o umiar

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku apeluje do dawców, by nie oddawali krwi. Stacja ma jej wystarczającą ilość na bieżące funkcjonowanie, a robienie zbyt dużych zapasów nie ma sensu.
Zobacz wideo

- Poruszeni wojną w Ukrainie krwiodawcy w ostatnich dniach odwiedzali punkty poboru krwi bardzo licznie - mówi Wiktor Tyburski, szef Centrum Krwiodawstwa w Gdańsku. W związku z tym pracownicy centrum zdecydowali się wystosować dość nietypowy apel.

- Krwi jest pod dostatkiem. Mamy bardzo duże zapasy i wszystkich dawców, którzy przychodzą do nas w bardzo dużej liczbie, chcąc oddać krew dla Ukrainy, bardzo prosimy o wstrzymanie się z tą decyzją - prosi Tyburski. Jak dodaje, magazyny są obecnie wypełnione po brzegi. - Jesteśmy w stanie przekazać na Ukrainę każdą ilość krwi, na którą oni zgłoszą zapotrzebowanie. Mamy również wystarczającą ilość krwi dla lecznictwa polskiego - zapewnia.

Komunikat o tym, że zapasy wszystkich grup są wystarczające, wyświetla się też na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.

Komunikat o wystarczającej ilości krwi w RCKiK GdańskKomunikat o wystarczającej ilości krwi w RCKiK Gdańsk RCKiK Gdańsk

Nasz rozmówca podkreśla, że może dojść do sytuacji, że za tydzień czy dwa krwi znów będzie brakować, a dawcy nie będą mogli jej oddać. - Pamiętajmy, że krew można oddawać co dwa miesiące. Dlatego bardzo prosimy wszystkich, którzy chcą pomagać i lecznictwu w Polsce, i chcą wspomagać potrzeby na Ukrainie, żeby śledzili nasze komunikaty i przychodzili wtedy, kiedy zamieścimy komunikat: "brakuje krwi, prosimy o przyjście dzisiaj" - mówi Wiktor Tyburski.

Krew może się zmarnować

Zbyt duże zapasy to ryzyko zmarnowania krwi, która nie może długo czekać w magazynach. - Krew można wykorzystywać przez 42 dni. Później koncentrat krwinek czerwonych jest przeterminowany - informuje dyrektor. - Z kolei dawca, który oddał krew dzisiaj, musi czekać dwa miesiące [żeby móc oddać ponownie - red.]. Jeżeli teraz będzie nadmiarowa liczba donacji, to później, kiedy będzie rzeczywista potrzeba, bo na przykład przybędzie rannych na Ukrainie, możemy mieć problem z brakiem dawców - przestrzega.

Publiczna Służba Krwi jest jedynym koordynatorem krwiodawstwa w Polsce. Dyrektor Wiktor Tyburski prosi, by nie reagować na inne apele albo sygnały o zapotrzebowaniu zasłyszane od znajomych.

- Wszystkie sprawy dotyczące krwi i osocza są ustalane przez Ministerstwo Zdrowia, nie ma żadnego innego kanału - zapewnia szef gdańskiego centrum. - To my, czyli RCKiK, wykonujemy wszystkie polecenia naszych przełożonych, czyli Ministerstwa Zdrowia. Krew musi być przekazywana w sposób zgodny z wymogami sanitarnymi. Musi być transportowana środkami, które zapewnią jej odpowiednią temperaturę i warunki przewozu. Nie ma tutaj miejsca na żadne amatorskie działanie, na żadne pospolite ruszenie, wszystko musi być skoordynowane, a jednym wykonawcą jest Publiczna Służba Krwi - podsumowuje Tyburski.

TOK FM PREMIUM