W Gdańsku powstał antywojenny mural z Putinem, Hitlerem i Stalinem. Nie wszystkim się podoba

Hitler, Stalin i Putin na nowym muralu, który powstał właśnie w Gdańsku, na murze wzdłuż torów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. To wspólna akcja kolejarzy i Akademii Sztuk Pięknych. Wiadomo, że podobnych antywojennych obrazów ma być więcej. Zdania na temat pierwszego są jednak podzielone.
Zobacz wideo

Mural powstał w ramach akcji "Solidarni z Ukrainą" zorganizowanej wspólnie przez Pomorską Kolej Metropolitalną i Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znajduje się przy przystanku Gdańsk Jasień. Przedstawia Hitlera, Putina i Stalina - z opaskami na oczach i napisem "No more time". Autorem obrazu jest grafik Piotr Jaworski, znany jako "Tuse", którego prace gdańszczanie już dobrze znają. Jest bowiem autorem m.in. portretu Zbigniewa Wodeckiego we Wrzeszczu czy muralu upamiętniającego Brunona Zwarrę.

Zdania na temat jego nowego dzieła są podzielone. Jedni podziwiają i popierają - jak Tomasz, który mieszka w pobliżu. - Takich murali powinno być więcej. Zbrodniarzy na świecie nie brakuje, a ścian do zamalowania jest u nas sporo - mówi. "Murale super, ale nie chciałabym oglądać w mieście wizerunku tych morderców ani teraz, ani za kilka lat" - pisze z kolei w mediach społecznościowych Marlena.

Nowy mural antywojenny przy PKM Gdańsk JasieńNowy mural antywojenny przy PKM Gdańsk Jasień Iwona Wyciślok-Smolska

Murali będzie więcej

Na murze wzdłuż torów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej wkrótce mają powstać kolejne wielkoformatowe malowidła. Mur jest długi na 300 metrów i świetnie widoczny nie tylko z okien pociągu. Poza tym jest to miejsce, które podczas spacerów chętnie odwiedza wielu gdańszczan. - W ramach naszej współpracy powstanie tu cały cykl murali będących artystycznym sprzeciwem wobec tragicznych wydarzeń za naszą wschodnią granicą - informują przedstawiciele Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Autorami nowych murali mają być twórcy z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ale organizatorzy akcji podkreślają, że otwarci są również na osoby z zewnątrz. Na murze obok przystanku zaistnieć może więc każdy, kto będzie miał pomysł związany z hasłem "Solidarni z Ukrainą" - Dzięki temu mamy szansę wspólnie stworzyć ogromną, antywojenną galerię w przestrzeni publicznej, która stanie się artystycznym manifestem sprzeciwu wobec każdej agresji - tłumaczą organizatorzy akcji.

Antywojenne murale pojawiają się już od pierwszego dnia agresji Rosji w Ukrainie także w innych częściach miasta. Znaleźć je można m.in. na filarach wiaduktu przy ulicy Okopowej czy na ścianach budynków przy Chłopskiej i Grunwaldzkiej. Ich autorami są trójmiejscy artyści, m.in. Mariusz Waras czy Vasyl Savchenko.

TOK FM PREMIUM