Trójmiasto. Nowe urządzenia rozładują kolejki po PESEL. "Potroimy liczbę obsługiwanych uchodźców"

Trójmiejskie urzędy zwiększają możliwości nadawania numerów PESEL obywatelom Ukrainy. Do odpowiedzialnych za ten proces wydziałów dotarły w końcu z ministerstwa dodatkowe terminale. Liczba obsługiwanych uchodźców ma wzrosnąć nawet trzykrotnie.
Zobacz wideo

- Do Gdyni dotarł sprzęt na 12 stanowisk - mówi dyrektor z urzędu miasta Rafał Klajnert. - Trwa konfigurowanie i przygotowanie do uruchomienia dodatkowych stanowisk w punkcie stacjonarnym w Centrum Handlowym Riviera, a także w punktach mobilnych. Obecnie czekamy jeszcze na certyfikację i nadanie uprawnień dla pracowników, one powinny również przyjść lada dzień - tłumaczy.

Podobne przygotowania trwają w Gdańsku, gdzie również dotarły nowe urządzenia. - To dokładnie te same systemy, które na co dzień służą obywatelom do wyrabiania dowodów osobistych - informuje Jędrzej Sieliwończyk z referatu prasowego. - W warunkach codziennego funkcjonowania urzędu, ilość sprzętu, jaką dysponowaliśmy do tej pory, spokojnie wystarczała na obsłużenie wszystkich mieszkańców. W sytuacji, gdy obywatele Ukrainy tak licznie zaczęli przychodzić do urzędu w celu załatwienia formalności związanych z wystawieniem numerów PESEL, otrzymaliśmy dodatkowe urządzenia. W tej chwili są podłączane do systemu, pracownicy przechodzą odpowiednie szkolenia, aby mogli uzyskać certyfikaty do obsługi tych urządzeń. Od poniedziałku będziemy mogli uruchomić nowe stanowiska - zapewnia urzędnik.

Od poniedziałku dwa-trzy razy więcej obsługiwanych uchodźców

Punktem zwrotnym w obsłudze ukraińskich uchodźców w Trójmieście ma być poniedziałek. W Gdańsku do tej pory każdego dnia udawało się nadać numer PESEL blisko 250 osobom. - Będziemy mogli podwoić tę liczbę i nadawać około 500 numerów PESEL w ciągu jednego dnia - zapewnia Sieliwończyk.

W Gdyni dzienna wydajność sięgała 160 osób, skok w związku z uruchomieniem nowego sprzętu będzie jeszcze wyższy. - Od poniedziałku będziemy w stanie uruchomić 12 stanowisk i potroić tę liczbę - deklaruje Rafał Klajnert.

Koniec z tłumem przed punktami

Gdynia do tej pory przydzielała terminy wizyt w okienkach w trybie tygodniowym. Przed punktem, w momencie otwarcia zapisów, ustawiał się gigantyczny tłum. Nowy sprzęt ma tę sytuację zmienić. - Na tę chwilę musieliśmy tak to zorganizować - komentuje długą kolejkę Rafał Klajnert. - Dzisiaj wydaliśmy 900 numerków do końca przyszłego tygodnia, ale wydaje mi się, że to jest ostatni taki sposób załatwienia tej sprawy. Jeżeli uruchomimy dodatkowe stanowiska, to będziemy obsługiwać już wszystkich naszych gości na bieżąco - zapewnia.

W Gdyni będą działały też mobilne stanowiska w 10 punktach zbiorowego zakwaterowania. Jak przekonują urzędnicy, część przebywających tam osób ma już wypełnione wnioski i zrobione zdjęcia. 

Łatwiej też dla Gdańszczan

Urzędnicy w Gdańsku zapowiadają, że przyspieszeniu obsługi ukraińskich uchodźców będzie towarzyszyła zmiana organizacyjna, pozwalająca na płynniejsze załatwianie bieżących spraw urzędowych obywatelom Polski. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na miejskim portalu Gdansk.pl - od najbliższego poniedziałku (28 marca) do końca maja - obsługa klientów w zakresie dowodów osobistych i meldunków odbywać się będzie w Zespołach Obsługi Mieszkańców przy ul. Partyzantów i przy ul. Nowe Ogrody.

W zakresie ewidencji działalności gospodarczej - w budynku przy ul. Nowe Ogrody, a w zakresie praw jazdy - przy ul. Milskiego. Obsługa nadawania numeru PESEL obywatelom Ukrainy odbywa się w Zespole Obsługi Mieszkańców nr 4 przy ul. Wilanowskiej 2, a także w Gdańskim Centrum Świadczeń przy ul. Kartuskiej 32/34.

TOK FM PREMIUM