Gdańsk. Będzie drożej. Radni przegłosowali podwyżkę cen biletów komunikacji miejskiej

To już pewne. Od 1 czerwca ceny biletów komunikacji miejskiej w Gdańsku pójdą w górę. Podwyżkę przegłosowali na sesji miejscy radni. Wcześniej podobną decyzję podjęli samorządowcy w Gdyni. Włodarze obu miast podają takie same powody: szalejąca inflacja, wzrost cen energii elektrycznej i drastyczne podwyżki cen paliw.
Zobacz wideo

- Samorząd z budżetu miasta dokłada około 75 procent do funkcjonowania komunikacji publicznej. Nie chcemy w żaden sposób ciąć kursów komunikacji. Nie chcemy jej zwijać. Rozszerzamy ją każdego roku, kupując nowy tabor, inwestując w remonty, w nowe linie tramwajowe i autobusowe. Chcemy podtrzymać ulgę dla dzieci i młodzieży. Chcemy podtrzymać wspólny bilet - wyliczał Piotr Borawski, zastępca prezydent miasta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Aby tak się jednak stało - władze miasta przekonują, że potrzebne są dodatkowe wpływy do budżetu. I te postanowiono znaleźć w wyższych cenach biletów. Nowe stawki poparło 22 radnych. Przeciwny był klub Prawa i Sprawiedliwości. - To nie czas na wprowadzanie podwyżek. Zamiast zachęcać mieszkańców do podróżowania komunikacją zbiorową w tych trudnych czasach, to podnosi się im ceny biletów - komentował Kazimierz Koralewski, przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska.

Jak zmienią się ceny biletów?

Nowe ceny biletów zaczną obowiązywać 1 czerwca. Jak mówił wiceprezydent Piotr Borawski, pasażerowie korzystający na co dzień z komunikacji miejskiej będą musieli dołożyć do niej około 10 złotych miesięcznie, natomiast osoby sporadycznie podróżujące autobusami i tramwajami będą musiały wydać około 15 złotych miesięcznie więcej niż obecnie.

Według nowych stawek za bilet jednorazowy trzeba będzie zapłacić 4,80 zł (o złotówkę więcej niż teraz). Co ważne - zastąpi on dotychczasowy bilet godzinny i zostanie przedłużony do 75 minut. Cena biletu 24-godzinnego wzrośnie zaś o 4 zł i po zmianach wyniesie 18 zł.

Zmiany dotyczą też biletów okresowych. W miejsce dwóch biletów, z których jeden był ważny od poniedziałku do piątku, a drugi przez wszystkie dni tygodnia - pojawi się jeden. Będzie kosztował 109 zł i będzie można z niego korzystać przez cały tydzień. Kompletny nowy cennik znaleźć można tu.

W przypadku Gdyni za bilet jednoprzejazdowy i bilet czasowy ważny 75 minut trzeba będzie zapłacić 4,80 zł - też o złotówkę więcej niż dotychczas. Za bilet 24-godzinny - 18 zł, czyli o 2 zł więcej. Z kolei za bilety miesięczne od 94 zł do 116 zł. W Gdyni nowe stawki, podobnie jak w Gdańsku, wejdą w życie 1 czerwca.

TOK FM PREMIUM