Gdynia. Rurociąg na plaży w Orłowie. Rozpoczyna się największa w historii naprawa brzegu

Tysiące metrów sześciennych piasku trafi na plażę w Gdyni Orłowie. Urząd Morski rozpoczyna naprawę morskiego brzegu w tym miejscu. Operacji w takiej skali jeszcze w Orłowie nie było.
Zobacz wideo

Żeby plaża w Orłowie była szeroka, piękna i czysta, najpierw musi być wykonana brudna robota. Zabieg zwany refulacją polega na naniesieniu piasku na brzeg specjalnym rurociągiem. Piasek jest przepychany przez rurę przy pomocy wody. Mówiąc wprost - na plażę będzie wylewało się błoto. Woda spłynie, piasek zostanie.

- Wykonawca mobilizuje sprzęt, na plaży pojawiają się już rury - mówi Magdalena Kierzkowska z Urzędu Morskiego. - Następnie zostanie ściągnięta rura morska, do której wpinać się będzie pogłębiarka i z pewnej odległości od brzegu piasek będzie transportowany na plażę. Samo pompowanie piasku rozpocznie się w ciągu tygodnia - zapewnia urzędniczka. I podkreśla, że "będzie to największa refulacja w historii Orłowa". - Wzmocnimy brzeg 250 tys. metrów sześciennych piasku - podaje.

Refulacja plaży w Gdyni OrłowieRefulacja plaży w Gdyni Orłowie Paweł Radzewicz / TOK FM

Oddać to, co zabrał sztorm

Refulację w różnych częściach wybrzeża Urząd Morski przeprowadza regularnie, zwłaszcza po sztormach. W Gdyni Orłowie na początku roku morskie fale zabrały niemal całą plażę. Piasek - po ustąpieniu wody - wrócił w dużym stopniu na swoje miejsce, ale Urząd Morski uznał, że warto wykonać prace w szerszym zakresie. Podobne działania przeprowadzane są w innych miejscach.

- Co roku w ramach wieloletniego programu ochrony brzegów morskich prowadzimy działania naprawcze i profilaktyczne w zakresie ochrony brzegu morskiego - informuje Kierzkowska. - Regularnie zasilany jest na przykład Półwysep Helski, prace trwają też w Ustce - dodaje.

Nie marnujemy piasku 

Często refulacja plaż prowadzona jest przy okazji prac związanych z utrzymywaniem właściwej głębokości i szerokości torów wodnych. Pracujące tam pogłębiarki wydobywają z dna piasek nadający się do wzmacniania brzegu.

- W tym roku takim dużym projektem jest modernizacja układu falochronów w Porcie Północnym w Gdańsku. W jego ramach będziemy mieli do dyspozycji ponad 2 mln metrów sześciennych piasku nadającego się właśnie do budowania brzegu morskiego. Nie marnujemy tego - przekonuje rzeczniczka Urzędu Morskiego.

Naprawa plaży w Gdyni Orłowie została podzielone na dwa etapy - z przerwą na wakacje. Część prac zostanie wykonana do końca czerwca, reszta natomiast będzie kontynuowana od drugiej połowy sierpnia i we wrześniu.

TOK FM PREMIUM