Tramwaje znikają z al. Havla w Gdańsku. W wakacje mieszkańcy i turyści będą musieli podróżować autobusami

Już w tę sobotę rano wstrzymany zostanie ruch tramwajów w ciągu al. Havla w Gdańsku. Powodem są prace drogowo-torowe w obrębie skrzyżowania ul. Nowej Warszawskiej i al. Havla. Będzie trzeba korzystać z autobusowej komunikacji zastępczej. Tramwaje mają wrócą na stałe trasy pod koniec sierpnia.

Budowa trasy Nowa Warszawska w pobliżu al. Havla wchodzi w kolejny etap, a to oznacza utrudnienia dla pasażerów komunikacji miejskiej. Przez dwa miesiące wstrzymany będzie ruch tramwajów w ciągu al. Havla, między przystankiem Wilanowska a pętlą Łostowice Świętokrzyska. Nieobsługiwane będą przystanki: Przemyska, Płocka i Łostowice Świętokrzyska.

Jak informuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, tramwaje linii 2, 6 i 7 oraz linii plażowej 68 od strony Śródmieścia będą dojeżdżać do przystanku Wilanowska i następnie zmienią kierunek jazdy, by wrócić w kierunku centrum. Tramwaje linii 4 i linii plażowej 63 od strony Śródmieścia pojadą do pętli Chełm Witosa (tak jak linia 3).

- Wyłączenie kursowania tramwajów na tym odcinku jest konieczne, by przebudować cały układ torowy na skrzyżowaniu al. Havla z ul. Nową Warszawską. W okresie wakacji planowana jest m.in. wymiana i montaż słupów trakcyjnych, wymiana całej sieci trakcyjnej na tym odcinku, budowa kanalizacji deszczowej wraz z odwodnieniem torowiska, budowa bloków ochronnych na istniejącym ciepłociągu, a także budowa trzech peronów tramwajowych - wyjaśnia Izabela Kozicka-Prus z Urzędu Miejskiego.

Zamiast tramwajów na wyłączonym odcinku kursować będą autobusy zastępcze. Autobusy linii 155, 213 i 295 pojadą w obu kierunkach trasą wydłużoną przez al. Havla, ul. Wilanowską i ul. Witosa do pętli Chełm Witosa. Dodatkowo, między pętlą Łostowice Świętokrzyska i pętlą Chełm Witosa (przez al. Havla, ul. Wilanowską i ul. Witosa) pojadą autobusy linii zastępczej T1, które będą kursowały co 10 minut.

Nowa Warszawska jest jedną z ważniejszych inwestycji w południowej części Gdańska. Ma skrócić czas dojazdu z południowych dzielnic miasta do centrum. Nowa linia tramwajowa będzie miała długość ok. 2 km, a wzdłuż torowiska przebiegać będzie ścieżka rowerowa i chodnik dla pieszych.

- Zakładany harmonogram inwestycji przewiduje zakończenie robót w listopadzie 2022 roku, potem rozpocznie się procedura odbiorowa i pozyskiwanie pozwoleń administracyjnych. Nowa linia tramwajowa uruchomiona zostanie w pierwszym kwartale 2023 roku - dodaje Izabela Kozicka-Prus

Koszt inwestycji to prawie 60 mln zł.

TOK FM PREMIUM