Pomorze. Wielki wiec solidarności z Ukrainą. "Bądźmy w tym dniu razem"

- Pokażmy naszą solidarność z narodem ukraińskim i bądźmy w tym ważnym dniu razem, ramię w ramię z naszymi ukraińskimi sąsiadami - mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. W piątek na placu Solidarności w Gdańsku odbędzie się wielki Europejski Wiec Solidarności z Ukrainą.
Zobacz wideo

- Dokładnie rok temu spotkaliśmy się w Gdyni, Gdańsku i innych miastach w Polsce, by okazać solidarność z napadniętymi przez Rosję sąsiadami. Ale te wiece były potrzebne także nam, Polakom, którzy z jednej strony łączyli się w bólu z zaatakowanym narodem i obiecywali wsparcie, ale z drugiej, w chwili strachu i zaskoczenia, w naturalny sposób chcieli być razem. Minął rok, a wojna się nie skończyła. Nasi sąsiedzi nadal potrzebują wsparcia - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

W piątkowej manifestacji na placu Solidarności wezmą udział między innymi wiceambasador Ukrainy w Polsce, konsul Ukrainy w Gdańsku, pomorscy samorządowcy oraz członkowie Grupy Roboczej "Ukraina" Komitetu Regionów UE. Wcześniej, przed wiecem, w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się także posiedzenie tej grupy.

Komitet Regionów to unijna instytucja zrzeszającą samorządowców, współpracująca także z Komisją Europejską. - Od wybuchu wojny jesteśmy w ciągłym kontakcie - najpierw w sprawie pomocy, a teraz już planów dotyczących odbudowy zniszczonych miast ukraińskich. Obecność w naszym mieście moich koleżanek i kolegów z Komitetu właśnie w rocznicę wybuchu wojny pokazuje, że wszyscy solidarnie stoimy po stronie wolnej Ukrainy. W tej sprawie nie ma żadnych podziałów - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Pomorze. Wiec Solidarności z Ukrainą. Gdzie i o której godzinie?

Wielki Europejski Wiec Solidarności z Ukrainą na placu Solidarności - jeden i wspólny dla całego Pomorza - zaczynie się o godzinie 18. "Spotkajmy się razem na placu Solidarności by zademonstrować poparcie dla Ukrainy i wyrazić nadzieję na pokój" - zachęcają organizatorzy wydarzenia. Wystąpi Chór Opery Bałtyckiej i Chór Music Everywhere, a także Skofka - ukraiński raper ma 28 lat i pochodzi z Równego. Jego piosenka "Usłysz Hymn" osiągnęła ponad 35 mln wyświetleń. Tworzy muzykę, która opowiada o dramacie wojny.

 

W piątek - na znak solidarności z Ukrainą - na budynku Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku wyświetlany będzie antywojenny mural "No more time" autorstwa Piotra TUSE Jaworskiego. Mural przedstawia wizerunek Adolfa Hitlera, Józefa Stalina i Władimira Putina. Ich oczy zasłania napis "no more time" (nigdy więcej). Obraz powstał rok temu na murze przy przystanku PKM Gdańsk Jasień. Było to pierwsze antywojenne dzieło cyklu "Solidarni z Ukrainą".

- Jestem dumny z nas jako społeczeństwa, bo przez ten rok naprawdę zdaliśmy egzamin z człowieczeństwa. Kiedyś to my potrzebowaliśmy pomocy, a dziś spłacamy ten swoisty dług - mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

TOK FM PREMIUM