Gigantyczne "klocki" już gotowe. Wiadukt nad torami do gdyńskiego portu czeka na złożenie

Niemal 200-metrowy wiadukt zastąpi kolejowy przejazd w Gdyni. Obiekt, którego budowa właśnie się rozpoczęła, będzie wiódł nad liniami towarowymi prowadzącymi do portu. Prace i związane z nimi utrudnienia w ruchu mają trwać ponad pół roku.
Zobacz wideo

Wiadukt drogowy na ul. Puckiej będzie miał 185 metrów długości i 18 metrów szerokości. Będzie prowadził nad torami do stacji Gdynia Port. Kolejowe połączenie z portem po modernizacji ma być wykorzystywane dużo bardziej niż dotąd.

- Do tej pory nie była to zbyt często uczęszczana trasa, ale po modernizacji to rogatki - tak naprawdę - byłyby cały czas zamknięte, stąd decyzja o budowie wiaduktu. Dzięki temu będziemy mieli kolejny bezkolizyjny przejazd z dzielnic północnych na ulicę Hutniczą - mówi wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk. - Znajdą się tam dwa pasy ruchu, chodnik dla pieszych oraz ścieżka rowerowa. W projekcie jest też wymiana kanalizacji sanitarnej, deszczowej i sieci energetycznej i wodociągowej - dodaje.

Budowa wiaduktu pochłonie niemal 80 mln złotych. - Inwestycję w ciągu ulicy Puckiej realizujemy na podstawie umowy o współpracy zawartej pomiędzy Urzędem Miasta Gdyni oraz spółką PKP Polskie Linie Kolejowe, która pokryje koszty budowy wiaduktu w granicach obszaru kolejowego - tłumaczy prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. - Miasto sfinansuje budowę pozostałej części infrastruktury, w tym elementów drogowych - podkreśla.

Konstrukcja już gotowa

Prace w miejscu przejazdu właśnie się zaczynają, ale przygotowania w dużej skali były prowadzone od dawna. Jak się okazuje, wiadukt już został wyprodukowany.

- Stalowa konstrukcja wiaduktu jest już gotowa i czeka na transport - nie kryje satysfakcji wiceprezydent. - Czekaliśmy na to, żeby otrzymać pozwolenie na budowę i zaczynamy. Dzisiaj tak naprawdę mieszkańcy zobaczą, że faktycznie tę inwestycję realizujemy, mimo że już przez ostatnie kilkanaście miesięcy bardzo mocno i intensywnie pracowaliśmy nad tym, by ją rozpocząć - wyjaśnia.

Koniec prac i utrudnień za pół roku

Budowie wiaduktu będą towarzyszyły utrudnienia w ruchu. Od zawężeń chodnika i jezdni po częściowe zamknięcie przejazdu.

- Największe utrudnienia planujemy w wakacje, czyli wtedy, gdy ruch jest trochę mniejszy - zapowiada Marek Łucyk. Obiecuje, że o wszystkich utrudnieniach urząd będzie odpowiednio wcześniej informować mieszkańców. - Musieliśmy to zaplanować tak, żeby jak najszybciej zrealizować tę inwestycję i zakończyć prace na przełomie 2023 i 2024 roku - podsumowuje.

A kiedy tunel?

Samorządowcy liczą na to, że koniec prac nad wiaduktem na Pogórzu, zbiegnie się z początkiem jeszcze bardziej wyczekiwanej inwestycji w ciągu ulicy Puckiej, czyli budową tunelu pod kolejnymi torami w dzielnicy Chylonia. Tą linią jeżdżą pociągi pasażerskie z Szybką Koleją Miejską włącznie i pokonanie ulicy Puckiej oznacza często długie oczekiwanie na podniesienie szlabanów. Przetarg na modernizację tej linii, uwzględniający budowę tunelu pod torami, ma szansę zostać ogłoszony przez PKP PLK w najbliższych miesiącach.

TOK FM PREMIUM