Warszawa szykuje się na Marsz Niepodległości. Ma posprzątać rowery i różne metalowe elementy
Marsz Niepodległości - organizowany przez narodowców - ma być najbardziej licznym wydarzeniem w stolicy 11 listopada. Urzędnicy przewidują, że weźmie w nim udział kilkadziesiąt tysięcy osób. Rok temu organizatorzy wydarzenia mówili o ponad 100 tysiącach. Wówczas marsz miał charakter państwowy i - jak podawała policja - było bezpiecznie. Nie doszło do żadnych incydentów, w przeciwieństwie do obchodów sprzed dwóch lat, kiedy doszło do tzw. "bitwy o Empik", a także do pożaru jednego z mieszkań (po wrzuceniu na balkon racy).
Sprzątanie trasy
Marsz narodowców wyruszy, jak co roku, o godzinie 14. Przejdzie od ronda Dmowskiego do Stadionu Narodowego, przez Aleje Jerozolimskie i most Poniatowskiego. Wszystko powinno się zakończyć około godziny 19.
Trasa marszu, jak podaje miasto, będzie odpowiednio przygotowana. Usunięte zostaną kosze na śmieci (dokładniej ich metalowe wkłady), rowery i stacje Veturilo oraz hulajnogi. Zasłonięte mają być też rozkłady jazdy czy niektóre inne elementy przystanków komunikacji miejskiej. - Umówiliśmy się z policją, że usuniemy ruchome elementy [infrastruktury miejskiej]. Będą także ustawiane betonowe zapory antyterrorystyczne - w okolicach ulicy Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej - mówi Michał Domaradzki, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.
Rozwiązanie marszu
Marsz Niepodległości - po sądowych przepychankach między stołecznym ratuszem a wojewodą mazowieckim - jest wydarzeniem cyklicznym. Oznacza to, że jego organizacji miasto nie może zakazać. Może jednak takie wydarzenie rozwiązać, jeśli będą ku temu powody. - Jeżeli będzie zagrożenie dla życia, zdrowia osób lub uszkodzenia mienia w dużych rozmiarach albo będą popełniane przestępstwa, jest to determinanta do rozwiązania zgromadzenia. Po to mamy obserwatorów na zgromadzeniach. Będziemy na bieżąco reagować - zapewnia Domaradzki.
Szef miejskiego biura bezpieczeństwa podaje też, że nie ma informacji o planowanych kontrmanifestacjach w okolicy Marszu Niepodległości.
Stołeczny ratusz nie zgodził się w tym roku na wszystkie wydarzenia, o które wnioskowano na 11 listopada. W sześciu przypadkach miasto musiało wydać odmowy. Powodem - jak podają urzędnicy - była możliwość kolizji ze zgromadzeniem organizowanym przez narodowców. Z racji tego, iż jest ono cykliczne - ma pierwszeństwo przed innymi.
W siedmiu przypadkach odmówiono organizacji wydarzenia, bo inicjatorzy nie dopełnili formalności. W 15 przypadkach odwołali je sami organizatorzy. W efekcie w stolicy ma się 11 listopada odbyć 20 różnych zgromadzeń (stan na 9 listopada).
Przy wszystkich tych wydarzeniach miasto ma umieścić swoich obserwatorów. Jak co roku, w Biurze Bezpieczeństwa przy ulicy Młynarskiej działać będzie też sztab z udziałem prezydenta Warszawy.
Wśród wydarzeń 11 listopada są m.in. Antyfaszystowskie Street Party, Bieg Niepodległości czy MotoParada Niepodległości.
Samochód w domu
Władze stolicy zachęcają do korzystania w tym dniu z komunikacji miejskiej. Na ulicach miasta spodziewane są bowiem duże utrudnienia. W mieście rozlokowanych zostanie ok. 50 posterunków nadzoru ruchu. Kierowcy - w miarę możliwości - powinni omijać szczególnie centrum Warszawy. Ulice w pobliżu uroczystości, wydarzeń i przemarszów mogą być zamykane dla ruchu, podobnie jak ulice poprzeczne.
Biuro Bezpieczeństwa - pytane o rady pieszych i turystów - odpowiada: "Na pewno efektywniej będzie skorzystać z komunikacji zbiorowej niż z samochodu, będą znaczne wyłączenia ruchu". Domaradzki uprzedza, że w zależności od przebiegu zgromadzeń policja może przedłużać zamknięcia dróg.
-
Awantura z Polską to temat numer jeden w Ukrainie. Obrywa się też Zełenskiemu
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
-
"Zielona granica" w Białystoku. Agnieszka Holland: To, co władza mówi, nie robi na mnie wrażenia. Przeraża mnie coś innego
-
Takiej inwestycji Warszawa jeszcze nie widziała. "Myślę, że urzędnicy się przejęli"
-
Afera wizowa odbija się czkawką na drugim końcu świata. "Osoby zgłaszały problemy"
- Wystartował 45. Maraton Warszawski. Utrudnienia na wielu ulicach stolicy
- ''Koszmar, gdy ktoś ci mówi, że wynajmie mieszkanie tylko białym"
- Złote Lwy 2023 dla filmu "Kos". Zakończył się Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
- Szkoła bez zadań domowych? W tej gminie to się sprawdziło. "Tak mi się zamarzyło"
- "Czemu rosyjska telewizja mówi do mnie po polsku?". "Doniesienia z putinowskiej Polski" [FRAGMENT KSIĄŻKI]