Co zrobić z choinką po świętach? Warszawa zachęca, by "dać im drugie życie"

Warszawski ratusz zapowiada dwie zbiórki świątecznych drzewek. Akcja dotyczy jednak tylko choinek w doniczkach. A co, jeśli ktoś kupił cięte drzewko? Na to, jak słyszymy, też jest sposób.
Zobacz wideo

Już na kilka dni przed Bożym Narodzeniem urząd miasta w stolicy zachęcał warszawiaków, by kupowali choinki w doniczkach. Przede wszystkim po to, by święta były bardziej ekologiczne, ale także po to, by później taką choinkę można było ponownie wykorzystać.

- Choinkom w doniczkach można dać drugie życie - mówi Jakub Leduchowski ze stołecznego ratusza. - Nie skończą swojego żywota tylko na jednych świętach. Miejska spółka będzie mogła od nas takie drzewko odebrać w specjalnych punktach i zaopiekować się nim, by służyło naturze - dodaje.  

Zrobią to specjaliści z Lasów Miejskich. Drugą możliwością przedłużenia życia świątecznej choinki jest oczywiście posadzenie jej we własnym ogródku. Nie każdy może to jednak zrobić.  

Zbiórki choinek. Kiedy można oddać drzewko?

Miejskie zbiórki choinek w doniczkach będą dwie: 14 stycznia i 21 stycznia. Ta pierwsza odbędzie się przy Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich, przy ulicy Rydzowej 1A (między 10 a 14). Druga zbiórka będzie przy głównej siedzibie Lasów Miejskich, przy ulicy Korkowej 170A (również od 10 do 14).

Jeśli natomiast kupiliśmy ciętą choinkę, musimy pamiętać, że należy zostawić ją w miejscu na odpady zielone - na większości osiedli to administracja lub wspólnota wyznaczają taki punkt. Cięta choinka trafi do spalenia lub kompostowania - w zależności od swoich rozmiarów. Po nowym roku odpady zielone w Warszawie będą zabierane przez cały rok, nie tylko od marca do listopada. Cięte drzewko można oddać także w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

W każdym przypadku pozbywania się świątecznej choinki trzeba pamiętać o jednym - należy wcześniej rozebrać ją ze wszystkich ozdób.  

TOK FM PREMIUM