Sąd zmienił decyzję w sprawie Ewy M. Aktywistka będzie mogła wyjść na wolność

Sąd Okręgowy w Siedlcach podtrzymał decyzję sądu I instancji dotyczącą tymczasowego aresztowania aktywistki Ewy M. Kobieta podejrzana jest o kierowanie grupą przemytników nielegalnych migrantów z Białorusi. Sąd zmienił termin wpłacenia poręczenia majątkowego. Ewa M. będzie mogła wyjść z aresztu po tym, jak do sądu wpłynie 30 tys. zł. Siedlecki sąd przesunął termin wpłaty do 3 października. Jak informuje "Wyborcza", pieniądze są już zebrane.
Zobacz wideo Karolina Lewicka: "Trwa propagandowa okupacja naszego kraju"

We wtorek Sąd Okręgowy w Siedlcach (Mazowieckie) rozpoznał zażalenie prokuratury i obrony Ewy M. na wcześniejszą decyzję sądu dotyczącą tymczasowego aresztowania aktywistki, której postawiono zarzut kierowania grupą przemytników nielegalnych migrantów z Białorusi. Od rana przed sądem - jak informuje białostocka "Gazeta Wyborcza" - demonstrowali Obywatele RP oraz aktywistki i aktywiści, by okazać wsparcie Ewie M. Mieli ze sobą transparenty: "Ewa jest niewinna", "Pomaganie jest legalne", "Żądamy sprawiedliwości".

Sąd pierwszej instancji zastosował wobec Ewy M. tymczasowe aresztowanie na dwa miesiące z zastrzeżeniem, że środek izolacyjny zostanie uchylony, jeżeli podejrzana wpłaci poręcznie majątkowe w wysokości 30 tysięcy złotych.

"Poręczenie majątkowe w kwocie 30 tys. zł ma zostać wpłacone do 3 października, wówczas areszt tymczasowy będzie mógł być uchylony, a Ewa będzie czekać na ewentualny proces na wolności (pod dozorem policji). Kwota ta już została zebrana i jeśli uda się dziś dopełnić formalności, Ewa opuści areszt. Sędzia w uzasadnieniu postanowienia podkreślał, że co prawda zebrany materiał dowodowy w przeważającej mierze składa się z wyjaśnień jednej osoby, to jednak uprawdopodabnia popełnienie zarzucanego czynu. Natomiast nie istnieje żadna obawa matactwa ze strony Ewy, wobec której postępowanie tyczy się od wielu miesięcy i nie ma ona żadnego wpływu na dalsze czynności w jej sprawie" - czytamy w "GW".

Posłuchaj:

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

Czy zamierzasz wziąć udział w jesiennych wyborach parlamentarnych?
Tak
91%
32329głosów
Nie
5%
1679głosów
Jeszcze nie wiem
4%
1464głosów

TOK FM PREMIUM