Jeden z najstarszych mostów we Wrocławiu idzie do remontu. Będą utrudnienia

Most św. Klary o remont prosił się od dawna i wreszcie się doczekał. W nocy ze środy na czwartek ekipa rozpocznie prace, a popularna przeprawa zostanie zamknięta. I tak aż do grudnia.
Zobacz wideo

Most św. Klary to jedna z najstarszych przepraw w mieście. Pochodzi z 1799 roku. Ma nieco ponad 20 metrów długości i blisko siedem metrów szerokości. Pełni bardzo ważną funkcję. Zapewnia komunikację pomiędzy wyspami Słodową i Bielarską - nie tylko spacerowiczom, ale również służbom ratowniczym oraz komunalnym. To jedyna droga dojazdowa na wyspę Bielarską, na której znajduje się plac zabaw dla dzieci i bulwar spacerowy.

Most został odbudowany w latach '90 ubiegłego wieku. Jak mówi Ewa Mazur z biura prasowego Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu, od tamtej pory elementy stalowe, ceglane i drewniane mocno się już zużyły. Ślady, jakie pozostawił czas, widoczne są gołym okiem między innymi na balustradach.

Rusza remont mostu

Przeprawa o remont prosiła się więc od dawna i w końcu się doczekała. Prace potrwają kilka miesięcy. Powinny zakończyć się w grudniu. Do tego czasu ekipy oczyszczą podpory z wapiennych zacieków, wykwitów oraz innych zanieczyszczeń. Zostaną uzupełnione zmurszałe cegły oraz wymienione wszystkie belki stalowe obu przęseł na nowe. Elementy podpór zostaną pokryte warstwą hydrofobową, aby były bardziej odporne na wchłanianie wody i innych zanieczyszczeń. Natomiast stalowe dźwigary mostu zostaną zabezpieczone dodatkowo powłokami antykorozyjnymi. Ważnym etapem prac będzie również odtworzenie elementów drewnianych, z których zbudowany jest pomost oraz balustrady.

Most św. KlaryMost św. Klary ZDIUM we Wrocławiu

Konstrukcja mostu zostanie zachowana w istniejącym kształcie, dlatego nawierzchnia, chodniki, balustrady będą wykonane z drewna dębowego. Most będzie posiadał również oświetlone znaki żeglugowe. Koszt całej inwestycji to około 1 mln 100 tys. złotych.

Ze względów bezpieczeństwa w trakcie prowadzenia prac, most św. Klary będzie wyłączony z ruchu. Stanie się to w nocy ze środy na czwartek (3 na 4 sierpnia). W tym czasie nie będzie możliwy przejazd nim ani przejście. Do Wyspy Bielarskiej będzie można dostać się kładką Bielarską (Żabią). Jest tam specjalna tablica informująca, że nie ma przejścia przez most św. Klary na Wyspę Słodową. Podobna stanęła od strony mostu Słodowego.

Wrocław to miasto mostów. Mówi się, że w stolicy Dolnego Śląska jest ponad 130 mostów i kładek, a przed II wojną światową było ich około 300.

Remont mostu św. KlaryRemont mostu św. Klary ZDIUM we Wrocławiu

TOK FM PREMIUM